Gıda Hattı

TÜİK verileri şaşırttı! Kaşar peynir 4 aydır ucuzluyor

3 Aralık 2021, 23:12
Paylaş
TÜİK verileri şaşırttı! Kaşar peynir 4 aydır ucuzluyor
TÜİK verileri şaşırttı! Kaşar peynir 4 aydır ucuzluyor. Artan dolar kuru ve neredeyse her kaleme yapılan zamların ardından bugün itibarıyla TÜİK, enflasyon verilerini açıkladı. Asgari ücretin tartışıldığı şu günlerde, yapılacak zam oranı da TÜİK verileri dikkate alınarak hesaplanıyor.

TÜİK verileri şaşırttı! Kaşar peynir 4 aydır ucuzluyor. Ancak uzun bir zamandır güvenilirliği tartışmalara neden olan TÜİK, Kasım ayında neredeyse yüzde 30 oranında artan dolar kuruna rağmen, Kasım ayı enflasyonunu yüzde 3,51 olarak açıkladı. Örneğin, TÜİK verilerine göre kaşar peynirinin fiyatı 4 aydır düşüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), Kasım ayı yıllık enflasyon oranını yüzde 21,31 olarak açıklamasının ardından, Türkiye yeniden TÜİK'i ve enflasyon verilerini tartışmaya başladı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, rakamlarla ilgili görüşmek üzere TÜİK binasına gitti ancak içeri alınmadı.

Bir diğer enflasyon araştırma grubu olan ENAG, TÜİK verilerinin aksine yıllık enflasyonun neredeyse yüzde 60’a ulaştığını açıkladı.

TÜİK, yıllık bazda tüketici enflasyonunu 21,1, üretici enflasyonunu ise 54,6 olarak duyurdu. Ancak TÜİK verilerinden öne çıkan bazı detaylar dikkat çekti. TÜİK'e göre, yılbaşından bu yana dizel otomobil fiyatı sadece yüzde 16,7 oranında arttı, kaşar peynir fiyatları ise 4 aydır azalıyor.

TÜİK, yüzde yıllık enflasyon hesaplaması yaparken bir ürün sepeti oluşturuyor. Bu sepette bulunan 415 ürünün fiyatı, ay boyunca denetlenerek artış veya azalışlar kontrol ediliyor. Her yıl bazı ürünler sepetten çıkarılırken bazı yeni ürünler de ekleniyor.
Enflasyon hesaplamasında ayrıca gruplara göre ağırlık sistemi kullanılıyor. Ürünler gıda ve alkolsüz içecekler, haberleşme, konut, alkollü ürünler ve tütün gibi belli gruplara ayrılarak, bu gruplara belli yüzdelerde ağırlık veriliyor. Ürün grubunun ağırlığı arttıkça enflasyona etkisi de artmış oluyor.

Bir başka deyişle, fiyatı artmayan bir ürünün ağırlığını artırıp, yüksek fiyat artışı yaşanan bir ürünün ağırlığını düşürürseniz enflasyon rakamlarını olduğundan düşük göstermek mümkün oluyor.

TÜİK
TÜİK

TEMEL GIDA MADDELERİ 2015'TE EKLENDİ

TÜİK'in enflasyonu hesaplarken kullandığı ürün sepeti uzun yıllardır enflasyon tartışmalarının odak noktalarından biri oldu. Öyle ki kurum, 2015'e kadar doğrudan sofralara giren peynir, zeytin, şeker, yumurta, çiçek yağı, zeytinyağı, makarna ve ekmek gibi hiçbir ürünü enflasyon hesabına dahil etmiyordu.

Yoğun eleştirilerin ardından bu ürünlerden bazıları sepete girse de TÜİK'in hesabının yine pazardaki fiyat artışlarının gerisinde kalıyor.

BAĞIMSIZ GRUP ENAG'A GÖRE ENFLASYON TÜİK VERİSİNİN NEREDEYSE ÜÇ KATI

Gerçek Gündem'de yer alan habere göre TÜİK'in yayınladığı tartışmalı enflasyon verilerinin yanı sıra, bağımsız akademisyen ve ekonomistlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) da her ay enflasyon verilerini yayınlıyor.

ENAG'a göre TÜİK'in yüzde 21,31 olarak açıkladığı Kasım ayı yıllık enflasyon verisi, yüzde 58,65. ENAG, kendi internet sitesinde enflasyon hesaplarken kullandığı yöntemleri detaylı bir şekilde açıklıyor ve TÜİK'in enflasyon sepetinde kullandığı 418 ürünün 79'unu kendi hesaplamalarında kullanmadıklarını ifade ediyor.

EKONOMİSTLER TÜİK İÇİN NE DİYOR?

Uzun yıllardır Türkiye'nin en tartışmalı kurumlarından biri olan TÜİK'in açıkladığı enflasyon verileriyle ilgili ekonomistlerden de bazı yorumlar geldi.

TÜİK’E GÖRE KASIM’DA DİZELDE FİYATLAR YÜZDE 12.13 BENZİNLİDE YÜZDE 6.40 ARTTI

Twitter hesabı üzerinden bir paylaşım yapan Dünya Gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, "TÜİK'e göre Kasım’da otomobil fiyatları dizelde %12.13, benzinlide %6.40 arttı. Bilinen oranlar ise %30'dan fazla. Soralım: TÜİK acaba hangi marka otomobillerin fiyatını derliyor ve bu fiyatları nereden alıyor? Otomobilde örneğin peynir gibi binlerce çeşit yok, yanıtlamak kolaydır" ifadeleriyle TÜİK'in açıkladığı rakamları eleştirdi.

Ekonomist Mahfi Eğilmez ise kendi web sitesinde yazdığı değerlendirme yazısında yüzde 21,31 olarak açıklanan tüketici enflasyonu ile yüzde 54,6 olarak açıklanan üretici enflasyonu arasındaki farka dikkat çekti. Eğilmez konuyla ilgili yazısında şu ifadeleri kullandı:

"ÜFE ile TÜFE arasında 2,6 kat fark olması sağlıksız bir oluşumun işaretidir. Burada iki durumdan birisi söz konusu olabilir: Ya üreticiler, ürettiklerini sürekli zararına satıyor ya da TÜFE yanlış ölçülüyor.

Üreticiler, ürettiklerini sürekli zararına satmış olsa kamuoyuna açıklanan kârları izah edemeyiz. Sherlock Holmes diyor ki: "İmkânsız olanı elediğinizde geriye kalan, olasılık dışı görünse bile, gerçeğin ta kendisidir." Bu durumda imkânsız olanı elediğimizde geriye TÜFE’nin yanlış ölçüldüğü seçeneği kalıyor."

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.