Gıda Hattı

TÜİK: “Veri Kalite Kontrol Kurulu yeni bir oluşum değil”

22 Ekim 2021, 10:38
Paylaş
TÜİK: “Veri Kalite Kontrol Kurulu yeni bir oluşum değil”

Resmi Gazete’de yayımlanan Veri Kalite Kontrol Kurulu Yönetmeliği’ne ilişkin haberlerde yeni bir kurul oluşturulduğu algısı yansıtıldığına dikkat çeken TÜİK, Kurulun ilk olarak Kasım 2005’de kurulduğunu bildirdi.

Veri Kalite Kontrol Kurulu Yönetmeliği’nin 20 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanması üzerine, basında yeni bir kurul oluşturulduğuna yönelik haber ve yorumlara yer verilmişti.

Veri Kalite Kontrol Kurulu, ilk olarak 2005 yılında oluşturulmuş!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamada, Veri Kalite Kontrol Kurulu’nun ilk olarak 10/11/2005 tarihli ve 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanununun 41. maddesi hükmüne dayanılarak oluşturulmuş ve o tarihten itibaren çalışmalarını sürdürdüğü, ancak söz konusu haber ve yorumlarda yeni bir kurul oluşturulduğu algısının kamuoyuna yansıtıldığı belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi:

“5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanununun 41. maddesine dayanılarak oluşturulan Veri Kalite Kontrol Kurulunun Oluşumu ve Çalışma Usul ve Esasları Hakkında ilk yönetmelik 20/06/2006 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmelik güncellendi

Ancak 5429 sayılı Kanunun söz konusu maddesinin mülga olması ve Kurulun 4 sayılı “Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi”nin 605. maddesi ile yeniden düzenlenmesi sebebiyle mevcut yönetmeliğin güncellenmesi ihtiyacı doğmuştur.

Bu çerçevede, 2006 yılından itibaren çalışmalarına devam eden Veri Kalite Kontrol Kurulunun görev ve yetkilerinin tanımlandığı Veri Kalite Kontrol Kurulu Yönetmeliği güncellenmiş ve 20/10/2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.