Gıda Hattı

“TÜİK, enflasyonda ustalaştı!” eleştirisine yanıt…

9 Temmuz 2015, 18:12
Paylaş
“TÜİK, enflasyonda ustalaştı!” eleştirisine yanıt…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), memur ve emeklilere yapılacak ücret zamlarının belirlenmesinde etkili olan Haziran ayı enflasyonu ile enflasyon sepetine ilişkin iddiaları yazılı bir açıklamayla yanıtladı. 

KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, 8 Temmuz’da düzenlediği basın toplantısında yaklaşan toplu sözleşme görüşmelerinin yanı sıra TÜİK’in enflasyon hesabına ilişkin eleştirilerde bulunmuştu.

2015 yılı için kamu emekçilerinin maaşlarında  %3+%3 artış öngörüldüğünü, TÜİK tarafından açıklanan altı aylık resmi enflasyonun bu oranları geçmesi durumunda bu farkın da maaşlara yansıtılmasının düzenlendiğini hatırlatan Özgen, “Nisan ayında %1,63, Mayıs’ta %0,56 artış yaşanan enflasyonda her ne hikmetse Haziran ayında %0,51 düşüş yaşanmıştır. Bugüne kadar yaşadığımız pratik, enflasyon farkı ödemesi olan altı aylık dönemlerin son aylarında TÜİK’in ne yapıp edip enflasyonu düşük çıkarma konusunda ‘ustalaştığını’ göstermektedir. Ramazanı fırsat bilerek başta gıda ürünleri olmak üzere pek çok tüketim maddesine yapılan fahiş zamları görmeyen TÜİK, bu kez de Haziran ayı enflasyonunu düşük göstermeyi başarmıştır” ifadelerini kullanmıştı.

“Çarpıtma iddiası mesnetsiz”

TÜİK’ten yapılan açıklamada, son zamanlarda yazılı ve görsel medyada, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile ilgili olarak yapılan haberlerde, TÜFE kapsamında takip edilen madde sepetinde yapılan yenileme işleminin TÜFE’yi sürekli düşük gösterdiği, ayrıca Haziran 2015 TÜFE’nin de bilerek düşük gösterildiğine ilişkin yorumlar yer aldığı vurgulanarak, şunlar kaydedildi.

“Tüketici Fiyat Endeksi çalışmalarında, madde sepeti oluşturulurken hanehalklarının yurtiçinde mal ve hizmet tüketmek amacıyla yaptıkları tüm nihai parasal tüketim harcamaları esas alınmaktadır. TÜFE sepetine dahil edilecek tüm kalemler uluslararası norm ve standartlara uygun yöntemlerle seçilmektedir.

TÜFE sepeti, 2003 yılından beri kullanılan zincirleme Laspeyres formülü gereği her yıl yeni verilere göre güncellenmektedir. Bu kapsamda, her yıl tüketim harcamaları içerisinde önemli paya sahip olan ürünler sepete dahil edilmekte, harcama payının düşmesi sebebiyle önemini yitiren ürünler TÜFE kapsamından çıkarılmaktadır. Bu çerçevede 2015 yılı TÜFE çalışmalarında, 2014 yılında kapsamda bulunan 432 maddeden 7 tanesi harcama paylarının düşmesi nedeniyle kapsamdan çıkarılmış ve bir yeni madde kapsama dahil edilmiştir. Şeffaflığın bir gereği olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da TÜFE sepetine eklenen ve çıkarılan maddeler Ocak 2015 TÜFE Haber Bülteninde detaylı olarak kamuoyu ile paylaşılmıştır. 2015 yılında TÜFE kapsamından çıkarılan maddeler, okul kitapları, elektrik süpürgesi toz torbası, termosifon, dantel ipi, uyku seti, dikiş ücreti ve semizotu olup, kapsama alınan yeni madde ise oyun konsoludur.

TÜFE sepetinden, 2015 yılında çıkarılan 7 maddenin, 2014 yılında TÜFE kapsamında yer alan 432 madde içerisindeki toplam ağırlığı (tüketim harcaması payı) %0,22’dir (yaklaşık binde iki). Bu nedenle, bu kadar düşük ağırlığa sahip olan bu 7 maddenin kapsamdan çıkarılmasının TÜFE sonuçlarını fark edilir seviyede etkilemesi mümkün değildir.

Gerekli güncellemelerin ve metodolojik değişikliklerin yalnızca her yılın Aralık ayında gerçekleştirildiği ve yıl boyunca aynı kavram ve metodolojilerin izlendiği TÜFE sonuçlarının, yalnızca Haziran ayında çarpıtıldığını söylemek, son derece mesnetsiz bir iddia olup, kamuoyunu yanıltmaktan öteye gitmemektedir. Enflasyonun yüksek çıktığı aylarda TÜFE hangi yöntem ile hesaplanıyorsa, Haziran ayında da aynı yöntem ve maddeler ile hesaplanmaktadır.

Haziran ayında TÜFE’deki aylık değişimin negatif yönlü olmasının temel gerekçesi mevsimsel özellik barındıran taze sebze ve meyvelerdeki fiyat düşüşüdür. Son derece hassas olan bu veriler hakkında bilgisizce, taraflı ve önyargılı yapılan yorumlar kamuoyunu yanlış yönlendirmektedir. Hiç bir inceleme, araştırma ve sorgulama ihtiyacı hissetmeksizin, maaş artışları TÜFE’ye göre belirlenen kamu çalışanları tarafından hesaplanmakta olan TÜFE’nin düşük gösterildiğine dair ortaya atılan bu iddialar tamamen asılsız, mesnetsiz ve yersizdir.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.