AramaArama
Gıda Hattı

TÜİK enflasyon verisini yanlış girdi, “sehven” dedi!

4 Haziran 2021, 08:43
Paylaş
TÜİK enflasyon verisini yanlış girdi, “sehven” dedi!

Açıkladığı verilerle kamuoyunda sürekli tartışılan TÜİK, Mayıs ayı TÜFE bülteni ile veri tabanındaki farklı oranlara açıklık getirdi. Açıklamada, Etki analizi sonucunda bulunan ve sehven veritabanına aktarılan aylık yüzde 1,44 değeri ile haber bülteninde yer alan aylık yüzde 0,89 değeri arasındaki farkın, sepette yer alan maddelerin fiyatlarında Haziran ayında hiçbir değişiklik olmaması durumunda takip eden aya aktarılacak katkı tahminini ifade ettiği bildirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 3 Haziran'da açıkladığı Mayıs 2021 Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin, veri tabanına hatalı girişine ilişkin bir duyuru yaptı.

tuik-logo-gidahattiMEDAS verileri ile bülten verileri arasında tutarsızlık tespit edildi

Açıklamada, ulusal ve uluslararası düzeyde ihtiyaç duyulan alanlarda güncel, güvenilir, zamanlı, şeffaf ve tarafsız veri üretilmesini sağlamak amacıyla resmi istatistikleri üreterek yayınlayan Kurumun, program kapsamında yer alan araştırma sonuçlarını; Haber bültenleri, bülten tabloları ve istatistiksel tablolar ile Merkezi Veri Dağıtım Uygulaması (MEDAS) olmak üzere 2 farklı platformda eş zamanlı olarak kullanıcılara sunduğu vurgulandı.

TÜİK’in açıklamasında, şöyle denildi:

“Kurum internet sayfamızda 3 Haziran 2021 tarihinde saat 10:00’da yayınlanan “Tüketici Fiyat Endeksi, Mayıs 2021” haber bülteni de aynı şekilde kamuoyu ile paylaşılmıştır. Haber bülteni, bülten tabloları ve istatistiksel tablolarda herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Fakat bülten tablolarından daha ayrıntılı ve bölge detayında verilerin yer aldığı MEDAS’a yüklenen veriler ile haber bülteninde yer alan veriler arasında tutarsızlık tespit edilmiştir.

TÜİK’ten “sehven” savunması!

Yapılan incelemede; pandemi nedeniyle ülkemiz genelinde 2021 yılı Mayıs ayında uygulanan tedbirlerin TÜFE üzerindeki etkilerini araştırmak ve literatürde “Aktarım Etkisi (Carry Over Effect)” olarak geçen, enflasyonun takip eden aya aktarımını ölçmek amacıyla Kurum içi yapılan analiz çalışması sonuçlarının MEDAS veri tabanına sehven aktarıldığı belirlenmiştir.

TÜFE hesaplamalarında ay genelinde oluşan “ortalama fiyatlar” kullanılmakta iken, sehven veritabanına atılan ve aktarım etkisini ölçmeyi amaçlayan çalışmada ise “son gözlenen fiyatlar” (günlük fiyat derlenen maddeler için son gün fiyatı, haftalık fiyat derlenen maddeler için son hafta fiyatı, iki dönem fiyat derlenen maddeler için ikinci dönem fiyatı) kullanılmıştır. Etki analizi sonucunda bulunan ve sehven veritabanına aktarılan aylık %1,44 değeri ile haber bülteninde yer alan aylık %0,89 değeri arasındaki fark, sepette yer alan maddelerin fiyatlarında Haziran ayında hiçbir değişiklik olmaması durumunda takip eden aya aktarılacak katkı tahminini ifade etmektedir.”

İdari süreç başlatıldı

Yaşanan aksaklığa ilişkin çok kısa bir süre içerisinde harekete geçilerek doğru verinin MEDAS uygulamasına yüklendiği belirtilen açıklamada, konuyla ilgili idari süreç başlatıldığı da kaydedildi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.