Gıda Hattı

Tüfenkci: AVM’lere karşı değiliz

14 Nisan 2016, 13:01
Paylaş
Tüfenkci: AVM’lere karşı değiliz

Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı YZB 2016’nın açılışında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AVM’lere karşı olmadıklarını belirterek, “Ticari hayata çok müdahil olmak istemiyoruz, ancak zincir mağazalar nüfusu 2 binin altındaki yerlerde, mahallelerde, köylerde mağaza açmasın” dedi. Konferansın ilk gününde perakendecilere, “Beş duyuya hitap eden” diye seslenen sektör duayenlerine göre, dijital dönüşümle marketler müşterilerini artık yüzünden tanıyacak.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından düzenlenen organize gıda perakende sektörünün en büyük konferans ve fuar organizasyonu olan Yerel Zincirler Buluşuyor YZB 2016, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde başladı.

yzb-2016-acilis-gidahatti

Bülent Tüfenkci: AVM’lere karşı değiliz

Konferansın açılışında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AVM’lere karşı olmadıklarını belirterek, “Ticari hayata çok müdahil olmak istemiyoruz. Bu çok doğru da değil. Bu durumu sizlerin katkısıyla düzenlemek istiyoruz; zincir mağazalar nüfusu 2 binin altındaki yerlerde, mahallelerde, köylerde mağaza açmasın.” ifadelerini kullandı.

Geleneksel esnafın ve marketlerin ayakta kalmasının önemini vurgulayan Tüfenkci, “Esnaf kültürünü öldürmeyelim. Küçük yerlerde yerel zincir de olsa açılması belli bir maliyeti getiriyor. Yerel zincirler olabilir, karlılık oranları olabilir. Bunlar tartışılsın. Sektör bizden bir düzenleme istiyorsa, bunu hayata geçirmeye varız. Buralarda kararlar çıkarsa biz de onu uygularız.” diye konuştu.

 

Çek Yasası düzenlemesi

Bakan Tüfenkci, çek yasası düzenlemelerine ilişkin olarak da şunları söyledi:

“İş aleminin şikayetine konu olan ve beklenen çek yasasına ilişkin düzenlemeyi bitirdik. Önümüzdeki günlerde Meclise sevk edeceğiz. Çeke itibar kazandırarak daha kolay ve güvenli ticaret yapabilmenizin önünü açmış olduk. Artık üreten firmalar çek kabul etmiyor. Çeke olan güvensizliğinden bankalarda kredi açarak işlemlerini yürütüyor. Ticareti kolaylaştırmak, artırmak istiyorsak bankanın dışında kredi imkanları oluşturmalıyız. Şu anda Türkiye’de çek kredi olarak kullanılıyor. Bu, sektörün birbirine açtığı kredi anlamına geliyor. Ciddi düzenlemeler yaptık, yakında kamuoyu ile paylaşacağız.”

yzb-2016-acilis-bulent-tufenkci-gidahatti

Şirket kurma ve tasfiyeler basitleştirilecek

Şirket kurma ve tasfiyelerini çok basit hale getireceklerini belirten Tüfenkci, "Şu anda dünya sıralamasında 55'inciyiz. Yeni düzenlemelerle ülkemizi 9. sıraya getireceğiz. Şirket kuruluşunu 2 güne indireceğiz. Maliyetini de yarı yarıya indireceğiz. Bir sürü bürokratik işlem var. Tek pencere sistemiyle işlemler tek bir yerden yapılacak" dedi.

Yerel marketlerin ticari hayatın varlığı için çok önemli olduğunu vurgulayan Tüfenkci, "Esnaflarımızı küçük işletmelerimizi desteklemeye çalışıyoruz. Bir yerde istikrar, huzur arıyorsanız oradaki esnafın yüzüne bakın. Yüzü gülüyorsa orada huzur vardır." yorumunu yaptı.

Konjonktürel hormonlu büyüme istemiyoruz

Yeni piyasa koşullarında perakendeci esnafın sorunlarını gidermek için her zaman açık olduklarını ifade eden Bakan Tüfenkci, "Piyasalar her gün değişiyor. Yeni piyasalara göre kendimizi ayarlamalıyız. En azından vitrinlerimizi, ambalajımızı değiştirmemiz lazım. Bakanlık olarak 2. el araba piyasasından tutun da emlak piyasasına kadar kural getirerek haksız rekabetin karşına geçmek istiyoruz. Biz ülkemiz ekonomisinin sağlam temellerle büyümesini istiyoruz. Konjonktürel hormonlu büyüme istemiyoruz." dedi.

Türkiye'nin dünya ortalamalarının da üstünde büyüme gerçekleştirdiğini kaydeden Tüfenkci,  "Bizim perakendecilik sektörünü büyütmemiz lazım.  Perakendecilik sektörünün karlılık oranlarını verimli hale getirebilirsek bu sektör büyür. Bir kaç şeye dikkat etmemiz lazım. İş gücü verimlilik düzeyini yükseltmemiz şart. Yapısal bir takım sıkıntılar var. Nitelikli işçiyi tutabilmede sorun var. İş yasalarından kaynaklanan sorunlar da var. İş yasaları maalesef çok da işveren lehine değil. Hükümet olarak düzenleme yapmamız, verimliliği artırma yönünde adımlar atmamız lazım. Sermaye verimliliğini sağlamak da lazım. Siz kazanırsanız Türkiye kazanır. Sermeyenin verimli şekilde kullanılmasını istiyoruz." dedi.

Tüfenkci, çalışmalarda, yalnızca sermayenin ve iş gücünün değil, aynı zamanda doğal kaynakların, ham maddenin ve diğer çevresel faktörlerin de daha verimli bir biçimde kullanılmasını hedeflediklerini söyledi.

Perakende sektörü cirosunun, önceki yıllardaki büyüme grafiğini devam ettirerek 2018 yılında yaklaşık 880 milyar Türk lirasına ulaşmasının beklendiğini bildiren Tüfenkci, şu bilgileri verdi:

"Girişimlerin yüzde 26’sı perakende sektöründe faaliyet göstermektedir. Çalışanların yüzde 13’ü perakende sektöründe çalışmaktadır. Gayri Safi Yurt İçi Hasıla içinde toptan ve perakende ticaret hizmetlerinin payı yüzde 12’dir. Ülkemizde perakende sektörünün yaklaşık yüzde 67’si geleneksel, yüzde 33’ü ise organize perakende sektörüne aittir. 2010 yılında toplam 231 olan alışveriş merkezi sayısı 2015 yılında 360’a ulaşırken toplam kiralanabilir alan da 10,5 milyon metrekareye yükselmiştir. 2018 yılına kadar açılması beklenen 55 alışveriş merkezi ile toplam kiralanabilir alanın yaklaşık 13 milyon metrekareye ulaşması beklenmektedir."

yzb-2016-sinan-kizildag-gidahatti

Sinan Kızıldağ: Marketler müşterilerini yüzlerinden tanıyacak

Perakende sektörünün geleceğinin masaya yatırıldığı YZB 2016’nın ilk gününde, alanında duayen isimler, katılımcılarla perakende sektöründe rekabet, yeni nesil perakende, müşteri beklentileri ve yerel zincirleri bekleyen fırsatları paylaştı.

Üreticiden tedarikçiye, perakendecilerden sektöre hizmet sunan firmalara kadar on binlerce paydaşı “Verimlilik” temasıyla bir araya getiren YZB 2016’da yeni nesil perakende süreçlerini aktaran Vodafone Türkiye Ticari Operasyonlardan Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı M. Sinan Kızıldağ, müşteri odaklı yeni bir marketçilik döneminin başladığını söyledi. Dijitalleşmenin tüm sektörlerde olduğu gibi perakende sektöründe de önemli bir dönüşüm yaratacağına değinen Sinan Kızıldağ, şunları kaydetti:

“Bugün cep telefonu sahip olma yaşı 13’e indi. Dijital doğanlar dönemi başlıyor. 2020’ye kadar 100 milyar sim kart birbiriyle iletişim halinde olacak ve hane başına sim kart sayısı 10 olacak. Bu perakende sektörü için bulunmaz bir fırsat. Bu sayede marketler 24 saat açık kalabilecek. Bu dönüşümle alışveriş metotları da değişecek. Dönüşümün anahtarı perakende zincirleri olacak.

Önümüzdeki süreçte müşteri odaklı yeniçağ başlıyor. Artık marketlerde 5 duyuya eden yapılanmalar göreceğiz. Bugünden itibaren perakendecilerin serbest güreşi bırakıp, grekoromen güreşe geçmeleri gerekiyor. Çünkü artık ürün pazarlama yok, deneyimletme var. Online ticaret artarken, perakende de önemini koruyacak. Perakendede müşteri deneyimi dijital hale gelecek. Önümüzdeki yıllarda müşteri ürünleri askıdan değil, sanal raflardan seçecek. Bu da marketlerin verimliliklerini artırıp, mağazaların lojistik maliyetini düşürecek. Dijitalleşme oranı finans sektöründe yüzde 76, otomotivde yüzde 70, perakendede yüzde 72. Bu iyi bir rakam ancak, bunu daha yukarılara taşımak mümkün.”

yzb-2016-cem-tarik-yuksel-gidahatti

Cem Tarık Yüksel: Geleceğin perakendesini bilgi yönlendirecek

Konferansta yeni nesil pazarlama stratejilerinin teknoloji sayesinde anlık olarak kurgulanabildiğine dikkat çeken Unilever Türkiye Satış ve Müşteri Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Cem Tarık Yüksel, ilerlemenin ve inovasyonun hız kesmediği bir dönemde iş yapmanın zorluklarına işaret etti. Pazarlamada hava durumunun bile önemli olduğunu, oto yıkamacıların bu durumu iyi değerlendirerek anlık kampanyalar gerçekleştirdiğini vurgulayan Cem Tarık Yüksel, “Bilgi bugün olduğu gibi, yarın da çok önemli olacak. İçerik dataya, data bilgiye, bilgi de işimiz ile bağlantı kurmamıza yarıyor. 2020’de bugünün 30 katı datayı okumaya çalışacağız. Bilginin kullanılması bizim rekabetteki avantajımız olacak, bilgiyi en iyi kullanan bir adım öne çıkacak ve geleceğin perakende sektörünü bilgi yönlendirecek” dedi.

yzb-2016-recep-konuk-gidahatti

YZB 2016’da konuşan AK Parti Karaman Milletvekili, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk ise “Birlikten Doğan Verimlilik” başlığı altında, Konyalı çiftçilerin birlikten doğan başarı hikayesini anlattı. Konuk, omuz omuza veren ve kooperatif çatısı altında 1952 yılında bir araya gelen on binlerce çiftçiyi etkin aktör haline getiren Konya Şeker’in ve Torku markasının başarı hikayesini YZB 2016’da katılımcılarla paylaştı.


GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.