Gıda Hattı

Tüzmen: Turquality'de yer alan firmaların değer endeksinde çok ciddi ilerleme var

22 Kasım 2007, 00:04
Paylaş

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Turquality projesinin 23 Kasım'da 3. yılını dolduracağını ve bunun mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Üç senede gelinen noktada Turquality çalışma grubunda yer alan firmaların değer endeksinde çok ciddi ilerleme var" dedi.

Bakan Tüzmen, 3. Turquality Vizyon Seminerinin açılışında yaptığı konuşmada, tekstil ve hazır giyimde pilot proje olarak başlayan Turquality'nin bugün 13 sektörde faaliyet gösteren 41 firmaya ait 45 markaya verdiği danışmanlık ve eğitim hizmeti ile kurumsal bir yapı niteliğine büründüğünü söyledi.

Bugün Turquality programı kapsamında yer alan şampiyon adaylarının, markalaşma potansiyelleri ve bu yolda kat ettikleri mesafenin yanı sıra kurumsallık seviyelerinin de değerlendirilmeye alındığı bir süreçten geçerek programa dahil olduğunu anlatan Tüzmen, "Bir anlamda ihracat şampiyonu Türkiye'nin artık marka şampiyonu firmaları ringe hazırlanıyor" dedi.

Turquality projesinin 23 Kasım'da 3. yılını dolduracağını ve bunun mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Tüzmen, "3 senede gelinen noktada Turquality çalışma grubunda yer alan firmaların değer endeksinde çok ciddi ilerleme var" dedi.

Dünya ekonomisinin farklı konjonkturel evreye geçtiğini, küresel büyümenin yavaşladığını, enflasyon baskısı ve emtia fiyatlarının arttığını anlatan Tüzmen, bu tehdit unsurlarını fırsat unsuru haline getirmenin önemine işaret ederek, "Dünyanın en büyük 225 firması içinde 22 Türk müteahhitlik firması var. Türkiye müteahhitlik sektöründe ABD ve Çin'den sonra dünyada 3. sırada geliyor. Böylesine bir başarı, tehdit unsurunu fırsat unsuruna getirmemizi özümsememizden geçiyor" dedi.

Çin'in bugüne kadar dünyaya esas ihraç ettiği şeyin fiyat istikrarı olduğunu, önümüzdeki dönemde bu işlerin aynı şekilde devam edemeyecek gibi göründüğünü, ekonomisini soğutmaya çalışan Çin'in farklı aktivitelere gideceğini belirten Tüzmen, önümüzdeki dönemde rekabetin keskinleşeceğini, soluklanmadan koşacakları alanlar olacağını vurguladı.

ABD'nin ithalatı disipline etmeye çalıştığını, bu dönemde doların değer kaybetmesine çok ciddi göz yumduğunu söyleyen Tüzmen, "Türkiye, tabii bazılarının da bu fırsatı tekrar değerlendirmeye alması lazım. Ayda 10 milyar dolar ihracatımız var. Bu sizlerin gücü ile kazanılan performanstır, bunu devam ettirmemiz gerekiyor" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.