Gıda Hattı

TÜSİAD: İspanya İle Ticaret Hacmini, 10 Milyar Dolara Çıkartacağız

9 Ekim 2007, 17:02
Paylaş

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, 6,3 milyar dolar olan Türkiye ile İspanya arasındaki ticaret hacminin, çok kısa sürede 10 milyar dolara çıkarılabileceği düşüncesinde olduğunu bildirdi.

TÜSİAD ile İspanya İşverenler Örgütü Konfederasyonu (CEOE) arasındaki işbirliği protokolünün imza töreninde konuşan Yalçındağ, iki ülke arasında dış ticaret hacminin 6,3 milyar dolar olduğunu, kaydederek, "6,3 milyar doları çok kısa sürede 10 milyar dolara çıkarabiliriz diye düşünüyorum" dedi.

Yalçındağ, protokol ile ticaret hacmini, iş ilişkilerini, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkileri derinleştirmeyi amaçlayan bir aksiyon planı yapmaya çalıştıklarını belirtti.

Yalçındağ, İspanya'nın OECD ülkeleri arasında 7. sırada bulunduğunu, kişi başına düşen gelir miktarının 20 bin Avro'nun üzerinde olduğunu ve 2006 yılı ihracatının 200 milyar Avro'yu aştığını dile getirerek, İspanya'nın Türk iş adamları için son derece heyecanlandırıcı bir pazar olduğuna dikkati çekti.

CEOE Yönetim Kurulu Başkanı Gerardo Diaz Ferran da "İlişkilerimizi finansal bakımdan da geliştirmek istiyoruz. İspanya ve Türkiye bankaları arasında ilişkilerin de sıkılaşmasını amaçlıyoruz. Yeni bir mali çerçeve oluşturarak, Türk ve İspanyol şirketlerinin bu ülkelerdeki yatırımlarını da kolaylaştırmak istiyoruz" diye konuştu.

İspanya'nın, Türkiye'nin AB'ye girişi için desteğe devam edeceğini söyleyen Ferran, "Biz Türkiye'nin belirlenen tarihte, 2014 yılında AB üyesi olmasını istiyoruz ve buna tam destek veriyoruz" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.