Gıda Hattı

Türkiye'ye Kurak Yaz Uyarısı

13 Şubat 2007, 21:25
Paylaş

Türkiye, uzun vadeli raporunu BM’ye sunarken, İngiltere’den ülkemize ilişkin kötümser tahminler geldi. Londra Üniversitesi'nde bir çalışma biriminin, dünyanın hemen her yerine ilişkin olarak yaptığı ve internet üzerinden yayınladığı kuraklık tahminlerine göre, bahar aylarında Türkiye'nin batı kesiminde “az” düzeyde seyredecek olan kuraklık, İç Anadolu'da “orta düzeyde” görülecek.

2007 yaz aylarında ise Türkiye'nin batısında ve İstanbul'un da içinde bulunduğu, özellikle yurdun kuzey batı kesimlerinde kuraklık “had safhada” yaşanacak. Aynı dönemde İç Anadolu'da kuraklık “az-orta” düzeyde yaşanırken, Doğu Anadolu “orta-şiddetli” kuraklıkla karşı karşıya kalacak. Veriler, önümüzdeki 1 yıl içinde İç Anadolu Bölgesi'nin ‘az-orta” derecede kuraklık yaşayacağını, 2 yıl sonra ‘az’ düzeyinden ‘şiddetli’ düzeye ulaşacak kuraklığın, 3 yıl sonra ise ‘had’ safhaya çıkacağını gösteriyor.

Kuraklık derecelerinin anlamı

Tahminlerde Az Kuraklık, ‘Kuraklığa gidiş var. Bitkilerde kısa süreli kuruma ve büyüme yavaşlaması, çok yavaş su açığı verilmesi. Yeşillikler ve bitki tam gelişmez’, Orta Derecede Kuraklık, ‘Yeşillikler ve bitkilerde hasar oluşması, yüksek yangın riski, nehirlerde düşük derecede su eksikliklerinin gelişmesi, gönüllü olarak su kullanımında kısıtlama yapılması’, Şiddetli Kuraklık, ‘Yeşillikler ve bitkilerde kayıpların başlaması, çok yüksek yangın riski, su kıtlığının başlaması, su kısıtlamasının önerilmesi’, Had Safhada Kuraklık, ‘Büyük yeşillikler ve bitkilerde kayıpların olması, had safhada yangın riski. Yaygın su kıtlığı veya kısıtlaması’, Olağanüstü Kuraklık ise ‘Olağanüstü yangın riski, acil durum oluşturan göl, dere ve nehirlerdeki su kıtlığı’ olarak tanımlanıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.