Gıda Hattı

Türkiye, Unilever'in üst düzey yönetici eğitim merkezi oluyor

14 Haziran 2007, 16:55
Paylaş

Uluslararası birçok şirkete üst düzey yönetici gönderen Türkiye, dünya gıda ve temizlik devi Unilever’in de yönetici yetiştirme merkezi haline geliyor.

Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Karaca, "Yurtdışından gelecek genç yetenekleri Türkiye’deki merkezimizde eğitip Unilever’e yönetici yetiştireceğiz" dedi.

Son yıllarda uluslararası şirketlere birçok insan kaynağı ihracatı yapan Türkiye artık bu firmalara üst düzey yönetici yetiştiren bir okul haline geliyor. Bugüne kadar toplam 28 Türk yöneticiyi yurtdışındaki operasyonlarında göreve getiren şirket, yetenekli gençleri seçip Türkiye’deki merkezlerde çalıştıracak ve uluslararası pazarlarda Unilever’in üst düzey yöneticilerini yetiştirecek. Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Karaca, Dünya Başkanı Michael Treschow’un kendisini arayarak Türk yöneticilerden çok memnun olduğunu ve Türkiye’yi artık bir çıraklık okulu gibi görmek istediğini belirtti. Karaca, "Unilever Türkiye şirket için artık stratejik bir konuma sahip olacak. Dünya Başkanımızın direktifleri sonucunda Unilever Türkiye, dünya ülkelerindeki yetenekli üst kademe yöneticilerin "Okulu" haline gelecek" diye konuştu.

İzzet Karaca, İran Unilever’in Türkiye sorumluluğu altına girdiğini de vurgulayarak "Bugün 28 yöneticimiz Unilever’in global pazarlarında üst düzey yönetici olarak çalışmalarını sürdürüyor. Diğer şirketlerde de gözlemlediğimiz gibi Türkiye’den insan kaynağı ihracatı oldukça arttı. Unilever ise işi daha farklı bir boyuta taşıyarak Türkiye’de yönetici yetiştirme kararı aldı" dedi. Yurtdışından gelecek yetenekli gençlerin yetiştirilmesiyle ilgili olarak da bilgi veren Karaca şöyle konuştu: "Şuan iki yabancı genç Unilever Türkiye merkezinde değişik birimlerde görev almaya başladı. Yaklaşık 3-4 yıl boyunca sürecek bu eğitimler sonucunda Türkiye’den çıkan gençler Unilever’in global pazarlarında üst düzey yönetici olacak."

Unilever Türkiye’nin 2006’yı 900 milyon Euro ciro ile kapattığını hatırlatan Karaca, "Bir önceki yıla göre yüzde 20’lik bir büyüme yakaladık ve Unilever içi ciro sıralamasında 10’uncu sıraya yükseldik" dedi. Karaca, 2007’de yüzde 15’lik bir büyüme ile 1 milyar Euro ciroya ulaşmayı hedefflediklerini söyledi.

Dondurmada KDV indirimini tüketiciye yansıtmadık

Bazı gıda ürünlerinde uygulanan KDV indirimine de değinen İzzet Karaca, söz konusu indirimin Unilever’in Türkiye’deki tüm ürün kategorilerinde raf fiyatlarına yüzde 100 yansıtıldığını kaydetti. Yalnız Algida ürünlerine KDV indiriminden bağımsız olarak zam yaptıklarını belirten Karaca, 3 yıldır zam yapmadıkları bu alanda, sütlü ürünlerde, paketleme malzemelerinde ve yağlarda görülen ciddi oranda fiyat artışı sonucunda böyle bir uygulamaya gitmek zorunda kaldıklarını ifade etti. Buna rağmen büyük işletmelere satılan cattering ürünlerde KDV indirimine gittiklerini dile getiren Karaca, ev tipi dondurmalarda da "Yüzde 33 daha fazla" kampanyasıyla fi yatları KDV indiriminden bağımsız olarak düşürdüklerini kaydetti. Karaca, külahlı veya çubuklu dondurmaların fiyatlarının ise yapılan zamma rağmen, KDV indiriminin etkisiyle sabit kaldığını söyledi.

AB’ye reklam filmi ihraç etmeye başladık

Unilever Türkiye Gıda Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Seçkin, margarindeki trans yağ miktarının insan sağlığına zarar vermeyecek düzeyde, sıfıra yakın olduğunu ve margarinin Dünya Kalp Federasyonu ile Dünya Sağlık Örgütü tarafından da önerildiğini kaydetti. Seçkin, gıda alanında bir ilke de imza attıklarına işaret ederek, Türkiye’de hazırladıkları reklam filmlerinin bazı AB ülkelerinde de kullanılmaya başlandığını söyledi. İlk olarak Portekiz’de gösterilen reklam filmlerine çok iyi tepkiler aldıklarını ifade eden Seçkin, "Bugüne kadar AB’ye insan veya mal ihraç ediyorduk, şimdi reklam ihraç ettik. Batıya fikir ihraç edebilmek bizim açımızdan gurur verici" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.