Gıda Hattı

Türkiye Sudan'a 5 bin ton tohumluk buğday yardımı yapacak

27 Ağustos 2006, 17:24
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Sudan'a 5 bin ton, tohumluk buğday yardımında bulunulacağını bildirdi.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in daveti üzerine Türkiye'ye gelen Sudan Tarım Bakanı Muhammed Elamin Kabbashi Eisa ve beraberindeki heyet, Bakan Eker'i makamında ziyaret etti. Eker, 24-27 Nisan 2006 tarihleri arasında Sudan'a yaptığı ziyaret sırasında, iki ülke arasında tarım ve hayvancılık konularında işbirliği yapılmasına dair bir mutabakat zaptı imzalandığını hatırlatarak, bugün de mutabakat zaptındaki konuları ele alınması için yürütme kurulu toplantısı yapılacağını söyledi...

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Sudan'a 5 bin ton, tohumluk buğday yardımında bulunulacağını bildirdi.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in daveti üzerine Türkiye'ye gelen Sudan Tarım Bakanı Muhammed Elamin Kabbashi Eisa ve beraberindeki heyet, Bakan Eker'i makamında ziyaret etti. Eker, 24-27 Nisan 2006 tarihleri arasında Sudan'a yaptığı ziyaret sırasında, iki ülke arasında tarım ve hayvancılık konularında işbirliği yapılmasına dair bir mutabakat zaptı imzalandığını hatırlatarak, bugün de mutabakat zaptındaki konuları ele alınması için yürütme kurulu toplantısı yapılacağını söyledi. Eker, Sudan tarafından tarım ve hayvancılık konusunda teknik yardım yapma sözlerinin olduğunu ifade etti. Türkiye olarak Sudan'da model bir çiftlik kurmalarının istendiğini ifade eden Eker, Sudan, heyetlerin yapacakları toplantıda bu konununda netleşeceğini vurguladı.
Türkiye'den Sudan'a 5 bin ton tohumluk buğday yardımında bulunulacağını belirten Eker, bu konuda yasal çalışmaların Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü nezdinde sürdürüldüğünü belirtti. Türkiye'nin yağlı tohum açığı bulunduğunu, Sudan'da ise yağlı tohum ekimi yapılabilecek arazilerin olduğunu anlatan Eker, Türk iş adamlarının bu konuda Sudan'a yatırım yapmasının da görüşüldüğünü bildirdi.
Sudan Tarım Bakanı Muhammed Elamin Kabbashi Eisa ise, Sudan'ın 5 yıllık tarım kalkınma programının bulunduğunu hatırlatarak, devlet bazında ve teknik bazda Türkiye'den yardım beklediklerini belirtti ve Türk iş adamlarını, Sudan'a yatırım yapmaya davet etti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.