Gıda Hattı

Türkiye Su Ürünlerini Değerlendiremiyor

24 Aralık 2007, 18:47
Paylaş

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'de su ürünleri tüketimi komşusu Yunanistan'ın neredeyse üçte birinde kalıyor. Yunanistan'da kişi başına 25 kilogram, Avrupa Birliği'nde (AB) kişi başına ortalama 23 kilogram su ürünleri tüketilirken, Türkiye'de bu rakam 9 kilogramı ancak buluyor.

Antalya Tarım Müdürü Bedrullah Erçin, dünya nüfusunun hızlı şekilde artması sonucunda insanların yeterli ve dengeli beslenememesinin ülkelerin büyük sorunlarını oluşturmaya başladığını anımsattı. Yeterli ve dengeli beslenememe sorunu çözmek için ülkelerin, mevcut kaynakların daha verimli kullanılmasının yanında alternatif gıda kaynakları ve üretim teknikleri ile ilgili çalışmalara da hız verdiğini belirten Erçin, şunları kaydetti: “Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda dünyada balık stokları gibi yenilebilir kaynaklarda etkili yönetim modellerinin ortaya konamaması veya bunların uygulanamaması, kirlilik, iklim değişiklilikleri ve benzeri nedenler, avcılıktan elde edilecek miktarın fazla artmayacağını ortaya koymaktadır. Balık stoklarında yaşanan olumsuz gelişmeler sonucu, artan nüfusun su ürünleri ihtiyacını karşılamak adına son yıllarda su ürünleri yetiştiriciliğinde hızlı bir gelişme yaşanmıştır.”

Dünyada su ürünleri yetiştiriciliğinin, hayvansal gıda üreten sektörler arasında en hızlı büyüyen sektör olarak ortaya çıktığını anlatan Erçin, 1980’den bu yana sektörün yılda ortalama yüzde 8,8, kara avcılığının ise yüzde 1,2 büyüdüğünü belirtti. Erçin, yetiştiricilikten elde edilen ürünlerin toplam üretime katkısının, 1980 ve 2000 yıllarında yüzde 3,9 ve yüzde 27,1 olarak gerçekleştiğini, bu oranın 2004 yılında yüzde 32,4’e ulaştığını söyledi.

FAO kaynaklarına göre, dünya nüfusu göz önünde bulundurulduğunda, mevcut kişi başına düşen 16 kilogram su ürünleri tüketimin sabit kalması kaydıyla, 2030 yılına kadar ilave 40 milyon ton su ürünlerine ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Erçin, “2050 yılına kadar ise, bugünkü kişi başına tüketim miktarını muhafaza etmek için, dünya üretiminin iki kat artırılarak 280 milyon tona ulaşılması beklenmektedir” dedi.

Dünya su ürünleri üretiminin 2004 yılı rakamlarına göre 95 milyon tonu avcılık, 45,5 milyon tonu yetiştiricilik olmak üzere 140,5 milyon ton gerçekleştiğini ifade eden Erçin, “AB ülkelerinde su ürünleri yetiştiriciliğinde İspanya, Fransa, İtalya ve Yunanistan en önemli üretici ülkelerdir. AB ülkeleri, alabalık, çipura, levrek, yılan balığı, kalkan ve midye üretiminde dünya lideridir. Türkiye, su ürünleri yetiştiriciliğinde, 25 Avrupa Birliği ülkesi arasında 5. sırada yer almaktadır” diye konuştu.

Üç tarafı denizlerle çevrili ve 8 bin 333 kilometre kıyısı, 177 bin 714 kilometre akarsuyu ile bunlara göl ve gölet alanının da eklenmesiyle 25 milyon 870 bin hektar su alanı bulunan Türkiye'nin, su ürünleri yetiştiriciliği açısından çok büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen, kaynakları gerektiği şekilde kullanamadığını vurgulayan Bedrullah Erçin, şöyle konuştu: “2004 yılı verilerine göre, dünyada yaklaşık 140 milyon ton balığın 550 bin 482 tonu ülkemizde elde edilmektedir. Dünyada su ürünleri üretiminde ilk sırayı Çin ve Peru alırken, Türkiye avcılıkta dünyada 32, yetiştiricilikle ise 26. sıradadır.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.