Gıda Hattı

Türkiye Patent Başvuru Artış Hızında Çin'i Geçti

13 Ağustos 2007, 16:25
Paylaş

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Yusuf Balcı, Türkiye'de patent başvurularında dünya ortalamasının çok üzerinde artışlar meydana geldiğini bildirerek, “Uluslararası patent başvurularında (PCT) üç yıllık toplam artışlar değerlendirildiğinde yüzde 241 artış ile Çin'i geride bırakarak en çok artış sağlayan ülkeyiz” dedi. Balcı, dün yaptığı açıklamada, Türk ekonomisinde yaşanan gelişmelere paralel olarak sınai mülkiyet başvurularında da önemli artışlar olduğunu belirterek , “2003 yılında 38 bin olan marka başvurusu 2006 yılında 67 bine ulaştı. Marka başvurusunda Fransa ve Almanya ile birlikte Avrupa'da ilk üç arasında yer alıyoruz. Geçen yıl 30 bin endüstriyel tasarım başvurusu oldu. Endüstriyel tasarımlarda da Avrupa'da ilk üç içindeyiz” dedi.

Son dönemde Türkiye'de patent başvurularında da dünya ortalamasının çok üzerinde artışlar olduğuna dikkat çeken Balcı, yerli patent başvurularında bu yılın ilk yarısında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 83 artış gerçekleştiğini kaydetti. Verilen patentlerde yerli patent sayısının ilk kez geçen yıl üç basamaklı rakamlara ulaştığını ifade eden Balcı, bu yılın ilk 6 ayında da üç basamaklı rakamların görüldüğünü anlattı. Küçük patent denilen faydalı model başvurularında da bu yılın ilk 6 ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 34 artış olduğunu bildiren Balcı, “Patentte sayısal olarak bulunulan noktanın Türkiye'nin potansiyelini yansıtmamakla birlikte geçen yıl 3500'ü yerli, 7700 patent ve faydalı model başvurusu yapıldı” dedi.

Dünyada 28. sıradayız

“Uluslararası patent başvurularında (PTC) üç yıllık toplam artışlar değerlendirildiğinde ise yüzde 241 artış ile Çin'i geride bırakarak en çok artış sağlayan ülkeyiz” diyen Balcı, patentte 2006 yılı verilerine göre uluslararası başvuru sayısı itibariyle Türkiye'nin dünyada 28. sırada olduğunu anlattı. Türkiye'nin yerli patent başvuru sayısında Avrupa'da 11. sırada bulunduğunu belirten Balcı, şunları söyledi: “Patent alanında yıllık artış ortalaması dünyada yüzde 5-10 oranlarında gerçekleşirken, Türkiye'deki artış oranı son yıllarda yüzde 40-50 aralığında bulunuyor. Bu trendin devamı halinde üç-dört yıl içinde dünyada öncü kabul edilen ilk 15 ülke arasına girmeyi bekliyoruz. Türkiye, bu patlamayı gerçekleştirecek potansiyele sahip. Yusuf Balcı, başvurulardaki artış trendi nedeniyle, birkaç yıl sonra patent sayısında büyük bir sıçrama yaşanacağını söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.