Gıda Hattı

Türkiye'nin, İslam Ülkeleriyle Ticareti İkiye Katlanacak

25 Haziran 2007, 16:14
Paylaş

Devlet Bakanı Tüzmen, 18 İslam ülkesiyle tercihli ticaret anlaşmasının yapıldığını ve Türkiye’nin İslam ülkeleriyle olan ticaret hacminin ikiye katlanarak 30 milyar dolar seviyelerine ulaşacağını açıkladı.

Geçen hafta içinde Ankara’da gerçekleştirilen toplantılarda teknik müzakerelerin tamamlandığını kaydeden Tüzmen, "Türkiye 18 İslam ülkesiyle tercihli ticaret için anlaşmaya vardı. İKT üyesi 18 ülkenin temsilcilerinin katıldığı toplantılarda tercihli ticaretin Menşe Kuralları Düzenlemesi üzerinde mutabakat sağlandı. Bu, İKT üyesi ülkeler arasında ticaretin serbestleşmesi için önemli bir adımdır. Düzenlemeyle ilgili hukuki belgeyi Eylül ayında Türkiye’de yapılacak toplantıda imzalayacağız" dedi.

Ankara’da yapılan ve 3 gün süren toplantılarda İKT üyesi ülkeler arasındaki ticaretin geliştirilmesine engel teşkil eden tarife dışı engellerin kaldırılmasının da ele alındığını ifade eden Tüzmen, şunları söyledi: "Menşe Kuralları Düzenlemesine ilişkin hukuki belgenin Eylül ayında üye ülkeler tarafından imzalanmasından sonra, İslam ülkelerinde tarifelerde indirimler yapılarak tercihli ticaret başlatılmış olacaktır. İKT üyesi ülkeler arasında tercihli ticaret sisteminin gerçekleştirilmesi ileriki aşamalarda İslam ülkeleri arasında çok daha geniş kapsamlı bir serbest ticaret sisteminin oluşturulmasının önünü açmıştır. Bu da İKT üyesi ülkelerin birlikte kalkınmasını da sağlayacaktır. Ürün paylaşımı modeliyle ortak üretim yapılması da mümkün olacaktır. İKT üyesi ülkelerin milli gelirlerini artıracak, istihdam sorununa da katkı sağlayacaktır. Tercihli Ticaret Anlaşması, yürürlüğe girince İslam ülkeleriyle ticaretimiz çok kısa sürede ikiye katlanacaktır."

İKT üyesi ülkeler arasında tercihli ticaret sistemi kurulmasının Türkiye’nin uyguladığı "komşu ve çevre ülkeler stratejisine" de uyumlu olduğunu belirten Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, sistemin Türkiye’nin İKT üyesi ülkelere ihracatını da hızla arttıracağını bildirdi. Tüzmen, "Türkiye’nin İKT üyesi ülkelere ihracatı 2004-2006 yılları arasında yılda ortalama yüzde 28 oranında artış göstermiştir. İKT üyesi ülkelere 2006 yılı ihracatımız 15 milyar dolara ulaşmıştır. Tercihli ticaret sistemi devreye girince bu rakam çok kısa sürede iki katına çıkacaktır" diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.