Gıda Hattı

Türkiye'nin ilk organize hayvancılık bölgesi kuruluyor

16 Haziran 2008, 16:03
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) işbirliğiyle, Türkiye'nin ilk Organize Hayvancılık Bölgesi Diyarbakır'da kuruluyor. Yılda 2 bin 500 ton et, 9 bin 200 ton süt üretilecek olan tesislerde 4 bin kişi istihdam edilecek.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, son dönemlerde kuraklık ile birlikte canlı hayvan sayısının büyük ölçüde azaldığı Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde Türkiye'nin ilk tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesini kurma çalışmalarına başladı.

Diyarbakır-Şanlıurfa karayolunun 25. kilometresindeki Övündüler köyünde kurulacak olan tesisler Avrupa normlarına göre hazırlanan Organize Hayvancılık Bölgesi 35 milyon dolara mal olacak. Proje maliyetinin yüzde 60’ı Diyarbakır Ticaret Borsası ( DTB), yüzde 20'si Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve yüzde 20'si ise Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından karşılanıyor.

Çevredeki bütün üreticilerden sözleşmeli olarak hayvan, yem alınarak üreticilerinde sistemin içine dahil edileceği Proje, bölgede bulunan canlı hayvan potansiyelini kısmen de olsa bir merkezde toplamayı hedefliyor.

Modern teknolojinin kullanıldığı bir besicilik anlayışı ile hayvanların bakımını, yetiştirilmesini ve ekonomiye kazandırılmasını da amaçlanan Türkiye’nin ilk Organize Hayvancılık Bölgesinde, Kaynakların etkin kullanımı ilkesi çerçevesinde ekonomik, sosyal, çevresel ve uluslararası gelişmeler boyutunu bütün olarak ele alarak, örgütlü, rekabet gücü yüksek, sürdürülebilir bir tarım sektörünün oluşturulması hedefliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.