Gıda Hattı

Türkiye'nin ikinci organik ürün pazarı Bursa'da açıldı

28 Ekim 2006, 13:11
Paylaş

İstanbul Şişli'den sonra Bursa'nın metropol ilçelerinden Nilüfer Belediyesi de tamamen organik ürünlerin satıldığı bir pazar kurdu. Üretiminden tüketime kadar her aşaması kontrolden geçen organik ürünlere Bursalılar büyük ilgi gösteriyor.

Çevre kirliliği, aşırı ilaçlama ve kullanılan hormonlar nedeniyle sebze ve meyvelerin sağlıksız olduğu gerekçesiyle ülkede özellikle son yıllarda alternatif üretim yöntemleri deneniyor. Bunların başında ise 'ekolojik tarım' ya da 'organik ürün' tarım yöntemleri geliyor.
Nilüfer Belediyesi; Bursa Valiliği, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Ekolojik Yaşam Derneği, Nilüfer Yerel Gündem 21, ASDF Fuarcılık ve DOĞADER'in desteğiyle tamamen doğal ürünlerin sergilendiği bir pazar kurdu. Ataevler'de bulunan Gazi Pazarı alanında 'Nilüfer Organik Ürün Pazarı' adı verilen yerde kurulan pazarda, Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen ve tamamı doğal yöntemlerle yetiştirilen, sertifikalı, taze ekolojik sebze-meyve ve diğer organik ürünler düzenli olarak her hafta tüketiciyle buluşturulacak.
Şişli Belediyesi'nden sonra Türkiye'nin ikinci, Bursa'nın ise ilk organik ürün pazarını kurmaktan mutluluk duyduklarını belirten Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, "Türkiye'de tarımın her geçen gün biraz daha yok ediliyor. Bunun sonucunda da vatandaş artık sağlıklı ürün bulmakta zorluk çekiyor. Bu amaçla organik ürünlerin halka daha kolay ve daha organize bir biçimde ulaşmasını sağlamak amacıyla Bursa'nın ilk "organik ürün pazarı"nı kurduk. Bu sayede hem üreticinin organize olup tüketiciye doğrudan ulaşmasını, hem de tüketicinin bu ürünleri birinci elden almasını sağlamayı amaçladık" şeklinde konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.