Gıda Hattı

Türkiye'nin Ekonomi Karnesinde "Pekiyi" Olan Not "İhracat"

2 Ağustos 2007, 16:17
Paylaş

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin ekonomi karnesinde "pekiyi" olan notun ihracat olduğunu kaydetti.

Tüzmen, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen temmuz ayı ihracat rakamlarının açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmasına, ihracatta yakalanan başarıdan dolayı ihracatçıları kutlayarak başladı.

Yaz ayları olmasına karşın ihracatta sağlanan artışın, düşük kurlara rağmen çok büyük bir başarı olduğunu dile getiren Tüzmen, "Türkiye'nin ekonomi karnesinde pekiyi olan not ihracattır. İhracat notu diğerlerinin ortalamasını da daha yukarılara taşıyor" dedi.

Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefine rahatlıkla ulaşacağı görüşünü aktaran Tüzmen, 12 aylık ihracatın 97,5 milyar doları bulduğunu, bu yıl 100 milyar doların aşılacağını bildirdi.

Ekonomi karnesi iyi olanların sınıf atlayabileceğini, Türkiye'nin de bu anlamda karnesinin düzeldiğini belirten Tüzmen, aylık ihracatta 9 milyarlık sınıra yaklaşıldığını hatırlattı. Bugün Türkiye'nin 1 günlük ihracatının 1950 yılının toplam ihracatına eşit olduğunu ifade eden Tüzmen, yılın 7 aylık döneminde 51 milyar dolar sanayi ürünü ihraç edildiğini, bu rakamın da 2003 yılının toplam ihracat rakamından daha fazla olduğuna dikkati çekerek, rakamların Türkiye'deki dinamizmin açık göstergesi olduğunu, aşırı değerli Türk lirasına rağmen ihracatçıların alkışlanacak bir başarı elde ettiğini söyledi.

Türkiye'nin ihracatı artarken, buna uygun fiziki altyapı ortamının da geliştirilmesi gerektiğinin önemine vurgu yapan Tüzmen, "Coğrafi özelliğimizi ekonomik özellik haline dönüştürmeliyiz" dedi.

Sanayicilerin ara eleman bulmadaki sıkıntılarına değinen Tüzmen, TİM'in meslek liseleri konusundaki önerilerini destekleyeceklerini söyledi.

Hükümet olarak Türkiye'nin işlenmiş mermer ihracatının arttırılması konusunda çaba gösterdiklerini kaydederek, "Türk mermer sektörü son dönemde çok ciddi bir başarı sağladı. Biz de işlenmiş mermer ihracatının arttırılması için çalışıyoruz" dedi.

"Yeni yatırımları Türkiye'ye çekmek için elimizden geleni yapacağız" .Tüzmen, işsizlik konusunda bir soru üzerine, ihracata dayalı sektörlerde işsizlik oranında gerileme olduğunu belirterek, Türkiye'nin artık ihracata dayalı kalkınma modelini kullanmaya başladığını, bunu daha da iyileştirmek zorunda olduğunu ifade etti.

Bir gazetecinin, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın "Kur ve faizden yakınanlar kaliteli üretim yapsın" şeklinde açıklamaları bulunduğunu söylemesi üzerine Tüzmen, "Ben bürokratken bürokratlara cevabımı verirdim. Şimdi ağır sıklet oldum. Herkes birbirine cevap veriyor. Ben dışardan işin nasıl olması gerektiğini söylemeye çalışıyorum" yanıtını verdi.

Tüzmen, "sıcak paraya kısıtlama getirilmesine" ilişkin bir soru üzerine ise şunları söyledi: "Türkiye'de Yatırım Ajansı kuruluşunu gerçekleştirdik. Bu ajans yatırımları çekmek için elinden geleni yapıyor. 21. yüzyılda artık işçi, fabrika, ham madde ile uğraşmak yerine dünya para trafiğini yöneterek yüksek miktarda para kazanmak mümkün. Yeni yatırımları Türkiye'ye çekmek için elimizden geleni yapacağız. Teşvik sistemini gözden geçireceğiz, bu tip yeni yatırımları Türkiye'ye getirmek için başka çaremiz yok. Daha rekabetçi bir Türkiye hazırlamamız lazım."

"Yabancı, sadece finans sektörüne gelmeyecek"

Yabancı sermayenin ilk kez dışarıya götürdüğü yatırımın finans alanında olduğunu anlatan Tüzmen, gelişmekte olan ekonomilerde, dünya yatırımcılarının ilk önce hizmet sektörüne girdiklerini, hizmet sektöründe yeterli deneyime ulaştıktan sonra diğer sektörlere geçmeye başladıklarını söyledi.

Tüzmen, "Türkiye şimdi bu aşamada. Bundan sonra kendini ispatlamış Türkiye olarak, çok kolay bir şekilde doğrudan yabancı yatırımı çekebileceğiz. Sadece finans sektöründe değil..." dedi.

Kürşad Tüzmen, yeni dönemde Gümrük Birliği'nin gözden geçirilmesinin düşünülüp düşünülmediğine ilişkin bir soru üzerine ise, Türkiye'nin AB ile eşit şartlarda serbest ticaret anlaşmaları yapabilmesinin önemine işaret etti.

Gümrük Birliği'nde tarımla ilgili kısımlarda yeni açılımlar yapabileceklerini anlatan Tüzmen, "AB'nin kendi sanayicisini kollamaya çalıştığı bir gerçek. Biz de bu konuda üzerimize düşeni yapacağız" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.