Gıda Hattı

Türkiye'nin Buğday Üretimi 15.5 Milyon Tona Düşecek

4 Eylül 2007, 17:37
Paylaş

ABD Tarım Bakanlığı Dış Tarım Servisi'nin açıkladığı rapora göre şiddetli kuraklık nedeniyle Türkiye'nin buğday üretimi 15.5 milyon tona düşecek. Raporda, sıcak ve kuru hava koşulları nedeniyle buğday kalitesi düşen Türkiye'nin, 2 milyon ton kaliteli buğday ithalatına ihtiyaç duyacağı belirtiliyor.

ABD Tarım Bakanlığı Dış Tarım Servisi 2007 Ağustos raporunda, Türkiye'nin yaşadığı kuraklık ve buğday rekoltesine ilişkin veriler yer aldı. Türkiye'nin 2007 piyasa yılı (Haziran 2007-Mayıs 2008) buğday üretiminin 15.5 milyon ton olarak öngörüldüğü raporda, aynı dönem içinde yaklaşık 2 milyon ton buğday ithalatı olabileceği ve dönem sonu stoklarının 996 bin ton olmasının beklendiği vurgulandı.

Kuraklığın, hububat dahil birçok ürünü etkilediğinin belirtildiği raporda, Ege, Marmara ve özellikle normalde diğer bölgelerden daha fazla üretimin olduğu Orta Anadolu Bölgesi'nde hububat üretiminin önemli düzeyde azaldığı, Ankara ile Konya arasındaki “buğday kuşağı” alanının ise fazla etkilendiği kaydediliyor. Raporda ayrıca, yetişme sezonu arasındaki sıcak ve kurak hava koşulları nedeniyle bu yılki buğday kalitesinin düşük olacağı, bu yıl yurtiçi buğday tüketiminin 16.4 milyon ton, ithalat yoluyla karşılanabilecek buğday ihtiyacının ise 2 milyon ton ve dönem sonu buğday stoklarının ise 996 bin ton olacağı öngörülüyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hepokur ise hububattaki kaybın daha fazla olacağını tahmin ettiklerini belirterek “Biz bu yıl 14-15 milyon ton buğday üretimi bekliyoruz. Tohumluk kullanımı ve un sektörü için TZOB olarak yaklaşık 2.5 milyon ton buğday ithalatı bekliyoruz” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.