Gıda Hattı

"Türkiye'nin balıkçılık sektörünü geliştirmesi için 3 milyon Euro'luk proje hazırladık"

28 Ekim 2006, 13:05
Paylaş

AB Genişlemeden Sorumlu Balıkçılık Sektörü Müdürü Roitmann: "Türkiye'nin balıkçılık sektörünü geliştirmesi için 3 milyon Euro'luk proje hazırladık"

Avrupa Birliği (AB) Genişlemeden Sorumlu Balıkçılık Sektörü Müdürü Michael Roitmann, Türkiye'de balıkçılık sektörünün geliştirilmesi için 3 milyon Euro'luk bir proje hazırladıklarını ve amaçlarının Türkiye'nin AB üyeliğini kolaylaştırmak olduğunu söyledi.

AB Ortak Balıkçılık Politikası ve Karadeniz Balıkçılığı Çalıştayı Trabzon'da başladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapılan ve iki gün devam edecek olan çalıştaya, 6'sı Karadeniz'e kıyı ülke, toplam 12 AB ülkesinden 25'i yabancı temsilci olmak üzere toplam 90 kişi katıldı.
Toplantıda konuşan AB'nin Genişlemeden Sorumlu Balıkçılık Sektörü Müdürü Michael Roitmann, bütün AB'ye üye ülkeler gibi Türkiye'nin de Birliğe katılması için bazı prosedürleri yerine getirmesi gerektiğini ve bunu kolaylaştırmak için Türkiye'de olduklarını kaydetti. Herhangi bir kulübe üye olunması isteniyorsa, o yerin kurallarına uyulması gerektiğini belirten Roitmann, "Türkiye AB'ye üyelik noktasında müracaatını yaptı. AB'nin genişleme süresince Türkiye üyeliğe katılmasıyla ilgili olarak ortak balıkçılık ve diğer konularda hazırlıklarını tamamlayarak üye olma yolunda ilerlemeye devam edecek" dedi.
AB'nin Türkiye'ye, uyum süreci içerisinde ne gibi hazırlıklar yapılması gerektiği konusunda yardım ettiğini ifade eden Roitmann şöyle konuştu: "Uzmanlar göndererek teknik kapsamda 3 milyon Euro'luk bir proje hazırlandı. Bu kapsamda Türkiye'de 30 tane balıkçı limanına büro oluşturulmaya çalışılıyor. Bunlar birbiriyle bağlantılı olarak çalışması planlanıyor. Buradaki amaç Türkiye'deki balıkçıların karaya çıkış noktasında kayıt yapılarak ekonomiye katkı sağlanmasını sağlamak. Bu konuda somut adımlar atıldı. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda AB'ye üye olan diğer ülkelerle yapılan çalışmalardan hiçbir farkı yok. Bu nedenle Türkiye'de bu prosedüre uymak zorunda."
Roitmann, konuşmasında, 1 Ocak'tan sonra Bulgaristan ve Romanya'nın AB'ye katılmasının, Türkiye'nin de üyelik sürecinin devam etmesinin, AB'nin Karadeniz'e olan ilgisini arttırdığını söyledi. Roitmann, Türkiye'nin yakın bir gelecekte Karadeniz Bölgesi'nde mutlaka uluslararası işbirliğine dayanan ortak balıkçılık politikası prensiplerine uygun yöntemlerle balıkçılığını geliştirmesi gerektiğini kaydetti. Roitmann, "Burada olmamızın amacı Türkiye'nin AB'ye üyeliğini kolaylaştırıcı Karadeniz balıkçılığı ile ilgili ortak adımların atılması için işbirliğini sağlayarak destek vermek" ifadelerini kullandı.
KTÜ Sürmene Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğ Düzgüneş ise, Türkiye'nin balıkla ilgili kaynaklarını iyi kullanması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: "Şu ana kadar yapılan balıkçılıktan Karadeniz zarar gördü. Burada en fazla balıkçılık baskısı Türkiye'dedir. Çünkü av potansiyeli en fazla olan ülke Türkiye. Bu bakımdan daha fazla balık yemek istiyorsak balıkçılığı evrensel değerler üzerinde ıslah etmemiz gerekiyor. Bu bakımdan bu toplantı önce AB'ye üye olmak için standartlarımızı geliştirmek. Daha sonra ise üye olmasak bile kendi balıkçılığımızı ıslah etmek açısından çok önemli. Bununla ilgili olarak bilim adamlarından görüş alışverişinde bulunacağız."
Projenin teknik boyutuna da değinen Düzgüneş, "Projeyle, Türkiye'de bilgi toplama sistemi kurulacak, balıkçılık bilgileri, tekne kayıt sistemi, balıkçıların avlanmalarını uzaydan izleyerek ve balıkçılık pazarını kontrol edilerek tüketiciye sağlıklı deniz ürünü sunulması sağlanabilecek. Balık pazarının ve pazarlama örgütlerinin iyileştirilmesi konusunda bu proje büyük bir önem taşımaktadır." sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.