Gıda Hattı

Türkiye'nin Aleyhine Olan Açık Giderilmeli

27 Kasım 2007, 15:36
Paylaş

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Çin ve Türkiye arasındaki ticarette Türkiye aleyhine olan açığın giderilmesi gerektiğini belirtti.

TÜSİAD'ın Pekin Ofisi'nin açılışı için Çin'de bulunan Yalçındağ, Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Çen Cien ile görüştü.

Yalçındağ görüşmede, Çin ve Türkiye arasındaki ticarette Türkiye aleyhine olan açığın giderilmesi arzusunu dile getirdi. Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Çen de iki ülke arasında ticaretteki açığın giderilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ederek, bunun en iyi yolunun ortak yatırımlar olduğunu kaydetti. Çen, bu amaçla TÜSİAD'ın Şanghay'da da bir ofis açmasını önerdi.

TÜSİAD Başkanı Yalçındağ, daha sonra Çin Dış Ticareti Geliştirme Konseyi'nde düzenlenen Çin-Türkiye İş Semineri'ne katıldı.

Burada Türk ve Çinli gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yalçındağ, “Dünya ekonomisi doğudan büyüyor ve Çin dünya ekonomisinin en belirleyici aktörlerinden biri haline geliyor. Çin halkının tüketim alışkanlıkları dünya ekonomisi üzerinde son derece belirleyici olacak. Türkiye olarak bu süreçte aktif yer almayı arzuluyoruz” dedi.

Yalçındağ, Çin'in Türkiye'nin ikinci büyük ticaret açığı verdiği ülke olduğunu ve bu ülkeyle ticaretin toplam ticaret açığının yüzde 14'ünü oluşturduğunu kaydetti.

TÜSİAD Başkanı, bu açığın en önemli nedeninin; Türkiye'nin Çin'e mermer ve krom gibi daha çok hammadde ihraç etmesi, karşılığında da Çin'den makine teçhizatı, otomotiv sektörünün yan parçaları gibi işlenmiş ve katma değeri yüksek mallar ithal etmesi olduğunu söyledi.

Türk işadamlarının Çin'i, Çin'deki tüketim alışkanlıklarını, bürokrasiyi ve iş yapma süreçlerini daha yakından tanımaları gerektiğini vurgulayan Yalçındağ, TÜSİAD'ın bu konuda yardımcı olmak amacıyla Pekin'de ofis açtığını ifade etti.

İki ülke arasında işbirliği yapılabilecek alanlara da değinen Yalçındağ, Çin'de, kömür madeninin çıkarılmasıyla ilgili gelişmiş bir teknoloji bulunduğu, iki ülke arasında, bu yatırımı Türkiye'de yapmak için görüşmelerin devam ettiği bilgisini verdi.

Yalçındağ, Çin Ticaret Bakanı'nın Türkiye ziyaretinde Çin'in otomotiv konusunda Türkiye'de yatırım yapmasının da konuşulduğunu hatırlattı.

Bir başka önemli yatırım alanının da turizm olduğunu kaydeden Yalçındağ, Türkiye'nin Çin'den, daha fazla turist beklediğini ifade etti. Turizm yatırımları hakkında Türkiye'nin önemli bilgi birikimi olduğuna işaret eden Yalçındağ, Türkiye'de ve bölge ülkelerinde ortak yatırım yapılabileceğini kaydetti.

TÜSİAD Başkanı, Türkiye'de Ar-Ge yatırımlarını teşvik etmek üzere yeni bir kanunun meclise gelmek üzere olduğunu belirterek, dünyada Ar-Ge çalışmalarına en çok bütçe ayıran ülkelerden biri olan Çin'in, söz konusu yatırımlarını Türkiye'ye de yönlendirmesini istedi. Yalçındağ, bir soru üzerine, petrol fiyatlarındaki artışın Türkiye gibi enerjisini ve petrolünü ithal eden bir ülkede dış ticaret açığını artırdığına dikkati çekerek, fiyat artışının negatif etkisi olduğunu söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.