Gıda Hattı

Türkiye, İthalat Kararı Aldı Dünyada Mısır Fiyatı Arttı

21 Haziran 2007, 17:15
Paylaş

Türkiye'de arzın talebi karşılamadığı mısırda ikinci kez ithalat kararı alınmasıyla birlikte uluslararası piyasalarda mısırın ton fiyatı 20 dolar artarak 240 dolara çıktı. Buna karşılık iç piyasada tonu 480 YTL'ye kadar yükselen mısır, son 1 haftada 430 YTL civarına düştü.

Üretimde ağırlıklı olarak mısır kullanan yem sanayicileri ve entegre tavukçuluk tesislerinin beklediği ithalat kararnamesi 9 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlandı. 1 Ağustos'a kadar gümrük vergisini yüzde 130'dan yüzde 35'e düşüren kararname sektörü kısmen de olsa memnun etti. Ancak Türkiye'nin ithalat yapacağı haberlerinin duyulmasıyla birlikte uluslararası piyasalarda mısır fiyatları 20 dolar civarında artış gösterdi. Sektörden alınan bilgilere göre daha önce 220 dolar civarında seyreden mısır fiyatı, ithalat kararıyla birlikte 20 dolar artarak 240 dolara çıktı. İthalata ilişkin kararnamenin Resmi Gazete'de yayımlanmasının hemen ardından bir ara 500 YTL sınırına dayanan mısırın iç piyasa fiyatı 430 YTL'ye indi. Bakanlar Kurulu, özel sektörün mısır ithalatının önünü açan kararnamesinden önce TMO'ya ithalat yetkisi vermiş ancak ofisin getirdiği mısır da sektörün ihtiyacını karşılamaya yetmemişti.

Öte yandan Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Genel Sekreteri Hakkı Erdoğdu, sektörün genelde yüzde 35 olarak belirlenen vergi oranını makul bulduğunu, buna karşılık uygun vergili ithalat kararında geç kalındığını söyledi. Erdoğdu, "Biz defalarca uyardık, yem sanayicileri ve entegre tesisler mısır bulamayınca kaliteli ekmeklik buğdaya yöneldiler. Bu durum zaten düşük üretim beklenen buğday piyasasını da olumsuz etkiledi" dedi.

Yılın genelindeki mısır rekoltesi için kendilerinin 3 milyon ton tahminine karşılık, resmi devlet kurumlarının 3.8 milyon tonluk yüksek tahmin belirlediklerini söyleyen Erdoğdu, "Biz bunu çok önceden söylemiştik. İki rekolte tahmini arasındaki fark da zaten bu dönemde ithal edilecek miktar kadardı" diye konuştu.

Uluslararası piyasada mısır fiyatlarının yükselmesinin doğal olduğunu da belirten Erdoğdu, "Fiyat arz ve talebe bağlı olarak oluşuyor. Üstelik son yıllarda mısırın etanol üretiminde daha fazla kullanılmasıyla birlikte artan talep de fiyatların yükselmesine, yem sektörünün ürün bulamamasına yol açıyor" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.