Gıda Hattı

Türkiye Göz Göre Göre Karanlıkta Kalacak

2 Ağustos 2007, 15:08
Paylaş

TEİAŞ, yıl başında "Elektrik talebi yüzde 6.2" artar dedi. EPDK yetersiz buldu, projeksiyonu onaylamadı. Elektrikte yol haritası olmadığı için yatırımlar başlayamıyor. Talep yüzde 9.8 arttı, yıl sonunda planlı kesintiler başlayabilir

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), Enerji Bakanlığı'na bağlı Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi'nin (TEİAŞ) elektrikte üretim kapasite projeksiyonunu onaylamadığı ortaya çıktı.

TEİAŞ'ın 2007 için yüzde 6.2 talep artışı öngörmesi üzerine EPDK'nın bu oranın düşük olduğu itirazını yazıyla ilettiği, buna rağmen düzeltme yapılmadığından projeksiyonun onaylanmadığı öğrenildi.

Talepte yüzde 9.8'e kadar çıkan yüksek artış nedeniyle yıl sonunda planlı kesintilere başlanabileceği belirtilirken, projeksiyon onaylanmadığı için, ülkenin resmi bir elektrik arz-talep dengesi raporu bulunmuyor. Projeksiyonun onaylanması, arz eksiği nedeniyle kamunun yatırım yapmasına Elektrik Piyasası Kanunu çerçevesinde izin verilmesi açısından da önem taşıyor.

Projeksiyon yok

Projeksiyona ilişkin süreç şöyle gelişti:

• TEİAŞ, bu yılın başında, 2007-2016 dönemini kapsayan üretim kapasite projeksiyonunu EPDK onayına sundu. Projeksiyonda düşük senaryoda 2007'de elektrik talebinin yıllık yüzde 6.4 artacağı öngörüldü. Yüksek senaryoda bu oran yüzde 8.4 olarak belirlenirken, yüksek senaryonun gerçekleşmesi halinde 2009 yılında arz açığı yaşanacağı ortaya konuldu. Projeksiyonun 2007 için fiili gerçekleşme tahmini yüzde 6.2 olarak belirlendi.

• EPDK bunun üzerine TEİAŞ'a bir yazı yazarak, yüzde 6.2 olan fiili tahminin düşük olduğunu bildirdi.

• TEİAŞ yeni düzenleme yapmayınca EPDK haziran ayında tekrar bir yazı yazdı.

• Aradan geçen süreye rağmen TEİAŞ öngörüsünü revize edip EPDK'ya sunmadı.

Bütün tahminler aşıldı

Bu nedenle Türkiye'nin elektrik projeksiyonu yıl ortası geride bırakılmasına rağmen hâlâ onaylanmadı. Gelinen noktada talep yüzde 9.8'e fırladı.

Böylece TEİAŞ'ın fiili tahmininin yanı sıra yüksek senaryosundaki sınır olan yüzde 8.4 dahi aşıldı. Projeksiyona göre yüksek senaryoda talip yüzde 8.4 olacak, bu durumda 2009'da arz açığı doğacaktı. Ancak oran yüzde 9.8'e çıktığı için arz açığı takvimi 2008'e geriledi. Projeksiyona göre, 2009 arz açık tahmini de özel sektörün gerekli yatırımları yapması koşuluna dayanıyordu. Özel sektör de yatırım yapmadığı için net arz açığının 2007'ye kayması tehlikesi ortaya çıktı. Bu durumda yıl sonunda planlı kesintilere geçilmesi olasılığı belirdi.

Bu ortamda Türkiye'nin onaylanmış resmi bir projeksiyonu olmadığı için ne kamu ne de özel sektör arz-talep dengesi için önünü göremiyor.

Ayrıca, Elektrik Piyasası Kanunu'na göre, resmi projeksiyonla arz açığı olduğu kesinleştiğinde kamunun yatırım yapmasına izin verilmesi düzenlemesi bulunuyor. Bu nedenle projeksiyonun onaylanmaması, hem kamu hem özel sektör yatırımları açısından da belirsizlik yaratıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.