Gıda Hattı

Türkiye genelinde Kanola yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

13 Ağustos 2006, 16:16
Paylaş
Türkiye genelinde verimli arazileri değerlendirmek isteyen özel şirketler vasıtasıyla 'Sözleşmeli Kanola Üretim Projesi' başlatıldı. Türkiye genelinde birçok ili dolaşan ziraat mühendisleri toprak verimini ölçerek, Kanola Üretim Danışma Yerleri ile çiftçilerin bilgi almalarını sağlıyor.

Bu amaçla Sivas'ta ve ilçelerinde özel bir şirket tarafından ''Sözleşmeli Kanola Üretim Projesi'' başlatıldı. Sivas'ta çalışmalar yapan Çevresel Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş personeli tarafından Sivas'ın il ve ilçeleri dolaşılarak verimli araziler belirlenmekte ve o bölgelerde üretim yapmak için çiftçileri bilgilendirilmekte, danışma noktaları belirlenmekte.

Sivas'ta Kanola Bitki üretimini artırmak için bilgi veren Çevresel Kimya Sanayi A.Ş yetkilisi Ziraat Yüksek Mühendisi Fahri Çelik, Sivas'tan Bayburt iline kadar olan bölgede bulunan yaklaşık 190 bin dönümlük verimli arazide yoğun bir şekilde buğday üretimi yapıldığını belirtti. Sivas genelinde yaklaşık 700 bin dönümlük arazide yazlık ve kışlık kanola ekimi yapılacak arazi bulunduğunu belirten Çelik, bu bitkinin, rakımın bin 100 metreden yüksek yerlerde yazlık, düşük olan yerlerde ise kışlık ekim yapılabileceğini kaydetti.

Çalışma yapılan bu bölgede Kanola üretimini geliştirmek amacıyla proje geliştirdiklerini kaydeden Çelik, Almanya'dan yazlık ve kışlık kanola tohumları getirdiklerini belirtti. Çelik, şirket yetkilileri tarafından ithal getirilen tohumları, üretim yapmak isteyen çiftçilere avans olarak verdiklerini kaydetti. Çiftçilerin kanola üretimi yaptıkları takdirde kesin satın alma sözü veren şirket yetkilileri, ekimini yapmak isteyen çiftçilere kota koymadıklarını ve ürünün teslim tarihinden bir hafta sonrası paralarını ödeme garantisi verdikleri kaydetti.

Şirket Yetkilisi olarak konuşan Fahri Çelik, kanola üretimi yapmak isteyen bütün çiftçilerin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı çiftçi kayıt bölümüne üye olmaları gerektiğini ve ürünlerinin sigorta ettirildiğini belirterek, yapılan ekimlerin elektronik ortamda uydudan takip edileceğini kaydetti. Kanola üretimi sadece bio benzin üretmek için olmadığını belirten Çelik, Türkiye'nin yağ açığı bulunduğunu ve kanola ekimi yapılan yerlerde arıcılık yapan üreticilerin de faydalandığını belirtti. Kanola üretimi yapmak isteyen çiftçilerin mısır, şeker pancarı, patates ve buğday ekimi yapılan arazilerde hasat döneminden sonra ekilmesinin daha verimli olacağını, ayrıca ayçiçeği ekilen arazilerde kanola bitkisinin ekilemediğini kaydedildi. Türkiye' de kanola bitkisinin üretim maliyetinin buğday üretimine göre yüzde 80 daha ucuz olacağı ve kanola bitkisinin kilosunu 20 YKr devlet teşvik primi ile birlikte kilosunu toplam 70 YKr'den satın alınacağı kaydedildi.

Son yıllarda akaryakıt fiyatlarının, döviz kurlarında yaşanan artışla birlikte yükselmesi, petrol ürünlerinin alternatifi olan biyodizel ve biyobenzini yeniden gündeme getirmesi nedeniyle Türkiye'nin birçok yerinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve tarım il müdürlükleri ile özel şirketler hammadde olarak yağlı tohum bitkileri ve özellikle Kanola üretimine destek vererek tanıtım yapmaktalar. Kanola bitkisinin işlenerek hem yemeklik sıvı yağ hem de biyodizel olarak kullanıldığına işaret eden yetkililer, Kanola üretiminin Türkiye'nin önemli bir bölge olabileceğini, Türkiye ekonomisine önemli oranda katkı sağlayacağını, yılda yaklaşık olarak 5 milyar dolar civarında katkı sağlayacak üretim yapılabileceği kaydedilmekte. ıÜüKanola, soya, ayçiçeği, pamuk ve diğer bitkilerin yağlarından elde edilen biodiezel yakıtın içindeki karbon oranının düşük olması nedeniyle çevreyi çok kirletmediği de belirtilerek, bitkilerden üretilen yakıtın, ayrıca yüzde 30-40 oranında daha ekonomik olduğu bilgileri verilmekte. Türkiye'nin bazı illerinde ve ilçelerinde yaygınlaşan Malatya, Yozgat, Nevşehir, Diyarbakır, Aksaray, Adana, Hatay, Mersin ve şimdi de Sivas ve bir çok il ve ilçelerde tanıtılmaya ve yetiştiriciliği teşvik edilmekte.

Türkiye'nin ham yağ açığının giderilmesine sağlayacağı katkı nedeniyle ekimi özendirilen ve biyodizel hammaddesi olan kanola, çiçek açınca yöredeki tarlalarda sarı renk hakim oldu. Kanolada yüzde 38-50 yağ, yüzde 16-24 protein, zengin oleik ve linoleik asitin bulunduğu kaydediliyor. Yüzde 42'si yağ olarak kullanılan bitkinin yüzde 58'inin de küspe olarak yem sanayicilerine pazarlanabildiği ifade edildi. Her türlü ortamda üretimin gerçekleştirilebildiği kanolanın buğdaya göre daha erken hasat edildiği, böylece çiftçilerin ikinci ürünü ekebilme imkanı bulunduğu bildirildi.

Geçtiğimiz aylarda, Biodizele uygulanan ÖTV'yi sıfırlamaya yönelik kararnamenin Bakanlar Kuruluna imzaya açıldığını kaydeden Başbakan Erdoğan, Türkiye'de üretilen tarım ürünlerinden elde edilen biodizelin motorinlere harmanlanmak üzere rafineri ve dağıtıcı firmalara tesliminde ÖTV uygulanmayacağını belirtmişti. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı da, mazot ve benzine alternatif olarak motorlu taşıtlarda kullanılabilen ya da petrol ürünlerine belli oranlarda karıştırılan biyoyakıtın hammaddesi olan yağlı tohum bitkilerinin üretimine destek veriyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.