Gıda Hattı

Türkiye, "çift haneli enflasyon kulübünde"

23 Haziran 2008, 16:42
Paylaş

Le Monde gazetesi, çift haneli enflasyonu olan ülkelerin sayısının 12’ye yükseldiğine, “enflasyon kulübü" üyeleri arasında Türkiye’nin de bulunduğuna dikkat çekti. Analizde, “İki haneli enflasyonu olan ülkeler kulübü, 2007 yılında yeni üyeleri de aldı. Artık 12 oldular ve aralarında Rusya, Türkiye ve Venezuella da var" ifadesi kullanıldı.

Çift haneli enflasyonu olan ülkelerin sayısının 12’ye yükseldiği belirtilirken “enflasyon kulübü" üyeleri arasında Türkiye’nin de bulunduğuna dikkat çekildi. Le Monde gazetesince yayınlanan bir analizinde “Başbakan Erdoğan’ın fiyat yükselişi ile mücadele angajmanı, siyasi risk içeriyor. Çünkü faizleri artırmak bir hükümetin popülaritesini etkiler" yorumu yapıldı.

Uluslararası yatırım alanında 25 yıl bankacı olarak çalıştıktan sonra analist olan Martin Hutchinson, Fransız Le Monde gazetesince yayınlanan yazısında “İki haneli enflasyonu olan ülkeler kulübü, 2007 yılında yeni üyeleri aldı. Artık 12 oldular ve aralarında Rusya, Türkiye ve Venezuella da var" diye yazdı.

Bir ülkenin “pek övülmeyecek” bu kulübe girdiğinde, genellikle fiyat kontrollerini getirdiği, bunun da ekonomide çarpıklıkları yarattığı ve enflasyona karşı çıkılmasını mümkün kılmadığı belirtilen analizde şöyle denildi:

“Nihayet, siyasi olarak tehlikeli olsa da sadece yüksek reel faizler, fiyat yükselişinin durdurulmasına olanak sağlıyor. Bu yola giren hükümetler de sabır göstermeli ve cesur olmalı.

“Enflasyon kulübü” üyesi 12 ülkeden 9’unda negatif reel faizlerin olduğuna dikkat çekildiği analizde diğer üç ülke, Türkiye, İzlanda ve Güney Afrika’nın, ise enflasyonla mücadelede para politikasını kullandığı belirtilirken “2002 yılında hiper enflasyon ile tanınan Türkiye, enflasyonu, yüzde 8,6’lık reel kısa vadeli faizlerle kontrol altına almaya kararlıdır” denildi. Hutchinson, Brezilya’nın enflasyonla mücadelesindeki başarısına dikkat çekerek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Brezilya, yüksek faizlerle enflasyonu yüzde 5’ye düşürdü ve enflasyonist olmayan bir ekonomik canlanma ile ödüllendirildi. Model olmalı. Ancak Brezilya, Ankara’dan daha çok hareket alanı vardı. Orada da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın fiyat yükselişi ile mücadele angajmanı, siyasi bir riski içeriyor. Çünkü faizleri yükseltmek, bir hükümetin popülaritesini etkiler."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.