Gıda Hattı

Türkiye-Belarus Kara Ulaştırması Karma Komisyon Protokolü Yapıldı

3 Aralık 2007, 18:10
Paylaş

Türkiye ve Belarus arasında Kara Ulaştırma Karma Komisyon Toplantısı yapıldı.

Toplantıda Türk heyeti, sürücü vizesi taleplerinin en fazla 3 gün içinde verilmesini önerirken Belarus heyeti, Türkiye’de uygulanan geçiş ücretlerinin yüksekliği, gümrük mühürlerinin okunamaması. TIR Karnesi üzerine gümrük kurşun mühür sayısının ve numaralarının yazılmaması, TIR Karnesi işlemlerinin uzun sürmesi ve Türkiye çıkışında nakliyecilere verilen sürelerin yeterli olmaması gibi sorunlar hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Heyetler, iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi, eşya taşımacılığının kolaylaştırılması amacıyla işbirliği yapılması ve imkanların kullanımı konusunda anlaştılar.

Heyetler, eşya taşımacılığı konusunda 2007 yılı izin belgesi geçici kotasını Türk nakliyeciler için şu şekilde kararlaştırdılar.

A tipi, ikili ve transit taşımalar için 700 adedi geçiş ücretsiz olmak üzere toplam 3000 adet, B tipi, boş giriş yaparak kendi ülkesine dönüş yükü taşımaları için geçiş ücretli olarak 400 ada, C tipi, üçüncü ülkelere ve/veya üçüncü ülkelerden yapılacak boş veya yüklü taşımalar için geçiş ücretli olarak 700 adet.

Toplantıda Türk taşımacıları için 2006 yılı geçiş belgesi kotasına ilave olarak talep edilen B tipi geçiş belgelerinden 200 adet verilmesi hususundaki çalışmaların sonuçlanmak üzere olduğu dile getirildi.

Geçiş izin belgelerinin sürelerinin, önümüzdeki yılın 31 Ocak tarihine kadar geçerli olması konusunda her iki heyet de anlaştı. Yolcu taşımacılığı konusunda her iki heyet ülkeleri arasında ve ülkeleri üzerinden yapılan yolcu taşımalarının geliştirilmesi amacıyla işbirliği yapılmasına karar verildi. Yapılan görüşmeler sonunda arazi yolcu taşımacılığında kullanılmak üzere 2007 yılı için 50 adet geçiş belgesi teati edilmesi kararlaştırıldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.