Gıda Hattı

Türkiye, AB'nin Rekabet Programına Katıldı

15 Şubat 2008, 17:14
Paylaş

Avrupa Komisyonu Şirket ve Sanayi Politikalarından Sorumlu Üyesi Günter Verheugen ve Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Volkan Bozkır , Türkiye’nin AB’nin “Rekabet ve İnovasyon Programı (CIP)”na katılımını dün (12 Şubat) imzaladıkları mutabakat zaptı ile kesinleştirdiler.

Türkiye’nin kararını memnunlukla karşılayan Verheugen, “iş çevreleri ve özellikle KOBİ’ler bu katılımdan çok büyük yarar sağlayacak” dedi. Verheugen ayrıca bu katılımın hem AB hem de Türkiye şirketleri arasındaki işbirliği açısından büyük olanaklar yaratacağını sözlerine ekledi.

Verheugen, bu kararın AB ile Türkiye’yi daha da yakınlaştıracağını umduğunu ifade etti.CIP programı, 2013 yılına kadar 3,6 trilyon euroluk bir bütçe ile çalışacak. Programın amacı girişimciliği ve Bozkır’ında vurguladığı gibi Türkiye ekonomisinin bel kemiği olan KOBİ’lerin büyümesini teşvik etmek. Türkiye, program sayesinde AB’nin ortak projelerine katılabilecek ve işbirliğinden en iyi şekilde yararlanabilecek.

CIP Programı üçayaktan oluşuyor:

“Girişimcilik ve İnnovasyon Çerçeve Programı (EIP)”, şirketler için rekabeti teşvik ediyor. “Bilgi ve İnnovasyon Çerçeve Teknolojilerini Destekleme Programı” , “sürdürülebilir, rekabetçi, yenilikçi ve bilgi sahibi bir toplumunun gelişimini hızlandırmayı hedefliyor.“Akıllı Enerji-Avrupa Programı (IEE)” enerji etkin ve yenilenebilir enerji kaynaklarının bütün sektörlerde teşvik edilmesini hedefliyor.

Türkiye zaten AB 6. Çerçeve “Araştırma ve İnnovasyon” Programı kapsamında inovasyon ile ilişkili etkinliklere katılmış durumda. Bu katılım CIP, kapsamında daha da genişletiliyor.Türkiye, Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya ve Hırvatistan’ın ardından CIP’e katılan 3. aday ülke oldu. (EurActiv)

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.