Gıda Hattı

Türk Zeytinyağı İle Harvey Nichols'ta

4 Mart 2008, 17:07
Paylaş

PERAKENDE sektöründe yöneticiyken, ailesinin ürettiği zeytinyağıyla kendi markasını yaratan Semra Kara, sadece Türkiye ’de değil başta Dubai olmak üzere yurtdışında da zeytinyağı kraliçeliğine oynuyor. Kara, 20. yüzyılın başlarında Manisa ’nın Soma ilçesi’nin Bayat Köyü’nde Çetin Ailesi ’nin reisi Tevfik Efe ile başlayan zeytinyağı üretimini bugün ailenin sekizinci kuşak temsilcisi olarak sürdürüyor.

KURŞUN ETİKETLİ

Ürünlerini Türkiye ’de 40 noktada, Dubai ’de ise üç noktada satışa sunan Kara, 250 yıllık ağaçlardan elde edilen zeytinlerden sınırlı sayıda ürettiği zeytinyağını da Türkiye başta olmak üzere dünyadaki Harvey Nichols ’larda da satışa sundu. Kurşundan metal etiketi olan ve üzerinde sertifika numaralarının yer aldığı özel üretim 2 bin şişe zeytinyağının, Türkiye ’deki satış fiyatı ise 50 YTL .

Kara, “Her yıl annem kendi üretimimiz olan yağdan tenekelerle gönderirdi ve ben hiç dışarıdan parayla yağ satın almazdım. İzmir ’e gidemediğim bir dönemde evdeki zeytinyağı bitince markete gitmek zorunda kaldım. O kadar ürün arasında tadım yapma şansım olmadı ve içime sinen bir ambalaj bulamadığım için zeytinyağ almadan eve geri döndüm ve bu işi yapmaya karar verdim” diye konuşuyor. 2007’de Tantalis markası ile üretime geçtiğini belirten Semra Kara, “Üretim kapasitemiz 30 ton civarında” dedi. Aynı zamanda fiyatları 10-20 YTL arasında değişen akasya, ahududu , pepino , çıtır kabak gibi farklı ev yapımı reçeller de satan Kara, zeytin ve zeytin ezmesi satışına da başlayacak.

Şişede büyük dedenin resmi var

ANNESİNİN dedesi olan Tevfik Efe ’nin, Batı Anadolu ’nun ilk zeytin tüccarlarından biri olduğunu anlatan Semra Kara, “Ben de şişelerin üzerinde yer alan etiketin üzerine onun resmini bastırdım. Tevfik Efe ’nin hayatta olan oğlu 90 yaşındaki dedem Muzaffer Çetin , buna çok sevindi “ dedi.

G.Saraylı Barbaros ’tan C grubuna sıkı markaj

GALATASARAYLI eski futbolcu Barbaros Edrem, üç ortağıyla birlikte yarattığı genç spor giyim markası The Gooll ile C gelir grubunu tavladı. 2005 yılında kurduğu The Gooll ile bugün yıllık 7 milyon dolar ciroya ulaşan Edrem ve ortaklarının velinimeti, ‘Türkiye ’nin gerçeği’ dedikleri C gelir grubu oldu.

CİRO HEDEFİ 13 MİLYON $

2008 yılı için 13 milyon dolar ciro hedeflediklerini beliren Barbaros Edrem’in ortağı Dursun Kütükçü , “10. yılımızda Türkiye ’nin hazır giyimdeki 5 markasından biri olacağız” diye konuşuyor. 15-30 yaş arası spor giyinmeyi seven herkese hitap ettiklerini belirten Kütükçü , 2005 yılında Şirinevler ’de açtıkları 500 metrekarelik mağazadan bugün 70’i shop, 100’ü corner olmak üzere 170 noktaya ulaştıklarını söyledi. Kütükçü , “Böyle bir performansı biz bile beklemiyorduk. Hepimiz için sürpriz oldu” dedi.

Ürünlerinin şimdiden İspanya ve Kazakistan ’da bile satılmaya başladığını anlatan Kütükçü , “Üstelik bu konuda herhangi bir çalışmamız olmadan bunlar oluyor. Türkiye ’de markamızı iyice oturttuktan sonra yurtdışına açılmak istiyoruz” dedi. Kütükçü , parfümden saate kadar 500 çeşit ürün sattıklarını sözlerine ekledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.