Gıda Hattı

Türk zeytin ve zeytinyağında uluslararası rekabet için taraflar biraraya geliyor

28 Ekim 2006, 13:07
Paylaş

Türk zeytin ve zeytinyağının ulusal ve uluslararası alanda yerini sağlamlaştırarak sektörde lider markalar üretmek amacıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Zeytindostu Derneği ve sektör profesyonelleri biraraya geliyor.

Türkiye'de yalnızca zeytin ve zeytinyağı sektörünün biraraya getirileceği ilk etkinlik olan 'Anatolive 2007 1. Avrasya Zeytin ve Zeytinyağı ve Prosesleri Fuarı ve Kongresi' ZeytinDostu Zeytin ve Zeytinyağı Derneği tarafından ve TİM'in stratejik desteğiyle 25-27 Ocak 2007 tarihlerinde Yenibosna İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenecek.
Tanıtım ve duyuru amacıyla Yenibosna Dış Ticaret Kompleksi'nde düzenlenen basın toplantısına katılan TİM Başkanı Oğuz Satıcı, Türkiye'de her sektörün uluslararası alanda rekabete rakiplerinden iki adım geriden başladığını, sivil toplum ve hükümetin desteği ile bunun aşılması gerektiğini, tarafların ortak amaç için birlik olması gereğine işaret etti.
Satıcı, zeytin ve zeytinyağını geleceğe taşımak ve uluslararası piyasada avantajlı konuma gelmek için bu alanda da birlikteliğin gerekliliğine dikkat çekti. Anadolu'da binlerce yıllık zeytin ağaçları olduğunu ifade eden Satıcı, bunun kıymetinin bilinmesi ve sorunların çözülerek sektörün büyütülmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye'de, Avustralya'ya ihraç edilen zeytinyağından daha az miktarda zeytinyağı tüketildiğini ifade eden TİM Başkanı Satıcı, her kesime vazife düştüğünü, medyanın da burada pozitif ayrımcılık yaparak, zeytin ve zeytinyağına gerekli yeri vermesi gerektiğini vurguladı.
Türkiye'de Yunanistan kadar dahi zeytinyağı tüketilemediğini belirten Satıcı, sektör içindeki dengesizliklerin giderilmesini istedi. Türkiye'de, zeytin ve zeytinyağı sektörünün kendini uluslararası camiaya açma teşebbüsünün bu dönemde gerçekleştiğini söyleyen Satıcı, Uluslararası Zeytinyağı Konseyi ile görüşmelerin de sürdüğünü belirtti.
Ayrıca, Türkiye'de zeytinyağı fiyatının, ayçiçek fiyatına göre yüksek olduğuna yönelik bir soru üzerine TİM Başkanı Oğuz Satıcı, zeytinyağını ayrı bir kategoride değerlendirmek gerektiğini ve az da olsa tüketilebileceğini kaydetti.
"AMAÇ TÜRK ZEYTİNYAĞINA ULUSLARARASI TALEBİ ARTIRMAK"
ZeytinDostu Zeytin ve Zeytinyağı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ölken de ZeytinDostu Derneği'nin kuruluşunun 2005 yılında sanal ortamda başladığını ve 24 Mart 2006'da derneğin kurulduğunu, TİM'in de bir numaralı üye olduğunu ifade etti. Derneğin, uzlaştırıcı ve bilimsel ilkelerle hareket ettiğini belirten Ölken, amacın; bütün sektör bileşenlerinin desteği ile Türk zeytin ve zeytinyağına olan talebi artırmak olduğunu kaydetti. Başarının ortak çalışma ile gelebileceğine dikkat çeken Ölken, sektörde, düşük tüketimde ekonomik sorunlar yanında kültürel sorunlar da bulunduğunu bildirdi.
Türkiye'nin, ürettiği zeytinyağının ancak yüzde 7'sini tükettiğini ifade eden Ölken, bir soru üzerine; 2005 Temmuz'undan itibaren uluslararası alanda fiyatların arttığını, ancak son zamanlarda yeniden bir düşüş eğilimine girildiğini belirtti. Türkiye'de sığ, uluslararası camiayı etkileyemeyen bir piyasa bulunduğunu söyleyen Ölken, şikayet konusu olan yüksek zeytinyağı fiyatlarının zaten arz talebe göre belirlendiğini dile getirdi. Bunun yanında, zeytinyağı ile ayçiçek yağı fiyatının 1/5 nispetinin sağlıksız olduğuna işaret eden Ölken, ancak, Türkiye'nin, zeytin tüketiminde ise iyi bir konumda olduğunu, Avrupa'da birinci sırada olduğunu vurguladı. Zeytinde 2.2 kg'lık şahsi iç tüketim ile Türkiye'nin uluslararası tüketimde ortalamanın üstünde olduğunu ifade eden Ölken, ancak istikbalin zeytinyağında olduğunu açıkladı.
ZeytinDostu Zeytin ve Zeytinyağı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ölken, Tarım Bakanlığı'nın, son zamanlardaki teşebbüsü; sektörleri sivil birlikler altında toplamaya yönelik gelişmelerin ise sağlıklı bir geleceğe işaret ettiğini söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.