Gıda Hattı

Türk Ve Güney Afrikalı İş Adamları Bir Araya Gelecek

9 Ekim 2007, 17:00
Paylaş

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk–Güney Afrika İş Konseyi'nin Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçiliği ile birlikte düzenlediği “Güney Afrika Tanıtım Toplantısı” yarın gerçekleştirilecek.

DEİK'ten yapılan açıklamaya göre, Güney Afrika Büyükelçisi Sobziana Mgqikana’nın da katılacağı toplantıda Güney Afrika’da Türk işadamlarına yönelik işbirliği fırsatlarının yanında yatırım olanakları ve Türkiye arasındaki ticari ilişkiler konusu masaya yatırılacak. Toplantı, TOBB Plaza’da 9.30-11.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

DEİK Türk-Güney Afrika İş Konseyi, 5-8 Kasım'da Güney Afrika Cumhuriyeti’ne Türk iş adamlarından oluşan bir heyetle birlikte ziyaret gerçekleştirecek. Ülkenin önde gelen işadamlarıyla toplantı düzenleyecek olan heyet, Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’ta “yeni karşı kanat” olarak Konseyin ortak faaliyet göstereceği Johannesburg Ticaret ve Sanayi Odası ile İş Konseyi Kuruluş Anlaşması imzalanacak.

DEİK/Türk–Güney Afrika İş Konseyi Başkanı Tamer Taşkın yaptığı açıklamada, 2006 yılı itibariyle Türkiye’nin Güney Afrika’ya ihracatının 600 milyon dolar ithalatının ise 1.8 milyar dolar dolayında olduğunu kaydetti. Söz konusu verilerin iki ülke arasındaki ticaret potansiyelinin çok az bir kısmını yansıtabildiğini belirten Taşkın, "Ticaretimiz elmas, kömür, çelik, gıda gibi ürünlerle sınırlı kalmamalı. Güney Afrika ile Türkiye arasında savunma sanayii arasında da ciddi etkileşim var. Bu vesileyle dış ticaret yelpazemizi çeşitlendirmeliyiz. Johannesburg Ticaret ve Sanayi Odası ile imzalayacağımız anlaşma her iki taraf arasında bu potansiyelin daha verimli bir şekilde değerlendirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.