Gıda Hattı

Türk İşadamları 5-8 Kasım 2007 Tarihlerinde Güney Afrika'yı Ziyaret Edecek

17 Eylül 2007, 21:22
Paylaş

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Güney Afrika İş Konseyi tarafından gerçekleştirilen bir organizasyonla, Türk işadamlarından oluşan heyet, 5-8 Kasım 2007 tarihlerinde Güney Afrika'yı ziyaret edecek.

Güney Afrika'nın önde gelen işadamlarıyla bir araya gelecek olan Türk heyeti, Güney Afrika'nın başkenti Johannesburg'ta "yeni karşı kanat" olarak adlandırılan konseyin ortak faaliyet göstereceği Johannesburg Ticaret ve Sanayi Odası ile "İş Konseyi Kuruluş Anlaşması" imzalayacak.

Türk-Güney Afrika İş Konseyi Başkanı Tamer Taşkın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 2006 yılı itibariyle Türkiye'nin Güney Afrika'ya ihracatının yaklaşık 600 milyon dolar, ithalatının da 1,8 miyar dolar civarında bulunduğunu bildirdi.

Bu rakamların iki ülke potansiyelini yansıtmadığını kaydeden Taşkın, açıklamasında şöyle dedi:

"Ticaretimiz elmas, kömür, çelik, gıda gibi ürünlerle sınırlı kalmamalı. Güney Afrika ile Türkiye arasında savunma sanayi arasında ciddi etkileşim var. Bu vesile ile dış ticaret yelpazemizi çeşitlendirmeliyiz. Johannesburg Ticaret ve Sanayi Odası ile imzalayacağız anlaşma her iki taraf arasında bu potansiyelin daha verimli bir şekilde değerlendirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Güney Afrikalılar Sahra'nın güneyinde yer alan Afrika ülkelerine Johannesburg üzerinden açılmamızı istiyor."

Taşkın bu arada, söz konusu ziyaret sırasında Afrikalı yetkililere, Türkiye ile Güney Afrika arasında serbest ticaret anlaşması imzalanması istediğini bir kez daha ileteceklerini kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.