Gıda Hattı

Türk Halkı Su Yerine Çay İçiyor

10 Ocak 2008, 15:58
Paylaş

Çay pazarının en gözde ürünü siyah çay. Nielsen’in rakamlarına göre siyah çayın yüzde 87’si dökme, yüzde 5.7’si demlik poşeti, yüzde 11.8’ü ise fincan poşeti. Son yıllarda pazar payını gittikçe artıran bitkisel çay pazarında ise tonajlar henüz çok küçük olmasına karşın pazarın büyüklüğü 54 milyon 123 bin YTL’ye ulaştı.

Çay pazarı, Çaykur`un yaklaşık yüzde 55 paya sahip olmasına rağmen bir dönem Sabancı, son günlerde de Ülker gibi büyük firmaların ilgisini çekiyor, çünkü Türk halkı neredeyse su yerine çay içiyor. Yıllık kişi başına 3.1 kilogram çay tüketen Türkler , bu miktar ile dünya ikincisi. İşte bu yüzden Ülker, aynı anda hem Doğa hem de Oba Çay`ı bünyesine katıyor. Nielsen`e göre çayın alkolsüz içecekler içindeki payı yüzde 39, vücudun temel içeceği suyun payı ise sadece üç puan üzerinde, yüzde 42. Gazlı içecekler tüketimde yüzde 7, kahve yüzde 2 paya sahip.

Dökme liderliğini koruyor

Nielsen verilerine göre çay pazarının büyüklüğü, 2007`de yüzde 12 büyüyerek 860 milyon YTL`ye ulaştı. Aynı dönemde miktar olarak büyüme ise yüzde 5 ile 88 bin 940 ton oldu. Çay pazarını oluşturan alt kategorilerde ise ciro olarak yüzde 82.8`lik payı dökme çay alıyor. Bunu yüzde 12 ile poşet, yüzde 5 ile demlik poşeti izliyor. Alt kategorilere bakıldığında siyah çay segmentinde dökme çay kategorisi yüzde 88, bitki çaylarında da poşet yüzde 92 gibi yüksek bir ciro payıyla en önemli kategorileri oluşturuyor. Pazarda siyah çaylar yüzde 13 meyve bitki çayları ise yüzde 5 büyüyor. Toplam çay pazarı kategorisinde ise demlik poşeti kategorisinin son 1 yılda geçen yıla göre yüzde 25 büyüme kaydettiği görülüyor. Çay pazarında en büyük oyuncu Çaykur . Bunu en yakın rakibi Unilever yüzde 13.9 payla izliyor. Diğer üç önemli oyuncunun pazar payları ise yüzde 11.5, yüzde 2.5 ve yüzde 2.4.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.