Gıda Hattı

Türk Eczacılığının Duayeni Prof. Dr. Ekrem Sezik: "Gıda Takviyeleri İlaç Değil"

9 Kasım 2007, 17:04
Paylaş

“Türk Eczacılığının Duayeni Prof. Dr. Ekrem Sezik, gıda takviyelerinin ilaç olmadığını ve bütün dünyanın bunu böyle kabul ettiğini söyledi.”

Beslenme destek ürünlerinin ülkemizdeki temsilcisi BesDesDer (Beslenme Destek Ürünleri Üreticileri ve İthalatçıları Derneği), Hacettepe Üniversitesi’nin 40. Kuruluş Yılı Etkinlikleri çerçevesinde, II. Uluslararası Beslenme Destek Ürünleri Sempozyumu’nu gerçekleştirdi.1 Kasım’da gerçekleşen sempozyumun ev sahipliğini Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yaptı.

Hammaddesi organik sertifikalı ürünler

Beslenme destek ürünleri, Codex Alimentarius Komisyonu kararlarında ve 5179 Sayılı Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun’da da gıda olarak tanımlanmakta. 5179’da gıda takviyesi olarak geçen ürünler şöyle tanımlanmakta; “İçinde bir veya birden fazla besin öğesi bulunan, vitamin, mineral, protein, bitkiler, bitkisel kaynaklı maddeler, amino asitler ve benzeri bileşenler ile bunların konsantresi veya özlerinden oluşan ürünlere Gıda Takviyesi (beslenme destek ürünü) denilmektedir”.

Beslenme destek ürünlerinin üretiminde hammadde olarak bitkisel ürünler kullanılıyor. Kullanılan bitkisel ürünler ise genellikle organik tarımla elde ediliyor. Bu yüzden katkı maddesi içermiyorlar. Kendisiyle konu hakkında görüştüğümüz BesDesDer Genel Sekreteri Müge Çakır, bu nedenle “İlaç değildir” diye ısrarla konunun altını çiziyor. Beslenme destek ürünlerinin hastalıkları iyileştirme veya tedavi amacı ile kullanılmadığını, tamamen beslenme eksiklerini tamamlamaya yönelik olarak hazırlanan doğal takviyeler olduğunu da açıklamalarına ekliyor. belirten Çakır, beslenme destek ürünlerinin, yetersiz ve dengesiz beslenme durumlarında, yoğun iş temposu nedeniyle yaşanan beslenme eksikliklerinde devreye girdiğini, ürünlerinin çoğunlukla kapsül, tablet veya sıvı formda satıldığını, ancak ihtiyaç durumunda alınacak günlük dozun belli olduğuna işaret etti. Beslenme destek ürünleri kullanılırken etiketlerinde belirtilen günlük dozlara uyulmalı, doz aşılmamalı ve kullanım talimatları dışına çıkılmamalı. Bu dozlar ve talimatlar, uzun bilimsel çalışmalar ışığında ortaya konmuştur diyen Çakır; önümüzdeki dönem tüketicilere yönelik bilgilendirme çalışmalarına da başlayacaklarını söyledi.

Yasal mevzuat tartışıldı

II. Uluslararası Beslenme Destek Ürünleri Sempozyumu’nda da genel çerçeve itibariyle bu konudan hareketle, çeşitli sunumlar yapıldı. Koruma ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Nevzat Artık’ın ‘Türkiye’de Yasal Çerçeve ve Uygulamalar’ başlığı ile verdiği mevzuatla ilgili bilgilerden sonra; AB Komisyonu, Gıda Kanunu, Beslenme Etiketleme Bölüm Başkanı Basil Mathioudakis ile EFSA/Avrupa Gıda Guvenliği Kurumu'nu temsilen Dr Hans Verhagen gıda takviyeleri konusunda AB’deki yasal çerçeveyi ve uygulamalarını konuklara aktardılar. Türk Eczacılılığın Duayeni Prof. Dr. Ekrem Sezik gıda takviyelerinin ilaç olmadığını ve bütün dünya uygulamalarının böyle olduğunu ve AB yolundaki Türkiye’nin de bu böyle uygulamak mecburiyetinde olduğunu söyledi.

15 üyesi var

Bugün 15 üyesi bulunan BesDesDer (Beslenme Destek Ürünleri Üreticileri ve İthalatçıları Derneği)2004 yılında kuruldu. BesDesDer, aynı zamanda IADSA/Uluslararası Beslenme Destek Ürünleri Dernekleri Birliği) ve EHPM(Avrupa Sağlık Ürünleri Üreticileri Derneği)'nin de üyesi ve Türkiye temsilcisi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.