Gıda Hattı

Türk çiftçileri geleceğin zenginleri olacak

18 Temmuz 2008, 15:38
Paylaş

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçiliğin artık dünyada saygın hale geldiğini ve Türk çiftçilerin geleceğin zenginleri olacağını bildirdi.Bayraktar, Çanakkale Valisi Orhan Kırlı'yı ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, tarım ve ziraatin artık dünyada önem arz eden konular olduğunu söyledi. Tarımın dünyada öncelikli ve önemli sektörlerden biri olduğuna dikkati çeken Bayraktar, "Dünyada artık çiftçilik çok saygın bir meslek haline geldi. Geleceğin zenginleri Türk çiftçileri olacaktır. Lütfen topraklarınıza sahip çıkın, topraklarınızı satmayın, topraklarınızı elden çıkarmayın. Gerçekten dünyada gelişen olaylar tarımı çok ön plana çıkarmıştır ve dünyada tarım ürünleri ve gıda en önemli yatırım aracı haline gelmiştir" dedi.

Çanakkale'ye bölgedeki ziraat odaları başkanları ve yöneticilerinin sorunlarını dinlemek için geldiklerini belirten Bayraktar, "Üreticilerimizin bir takım sorunları var. Bizler TZOB olarak bütün sıkıntıların üstesinden gelmek için çareler arıyoruz. Ankara'da oturarak sorunların çözülemeyeceğini de gayet iyi biliyoruz. Çanakkale'de bölgemizde bizzat başkanlarımızı dinleyerek sorunlara vakıf olmak ve çözümlerini kolaylaştırmak için görüşmeler yapacağız" diye konuştu. Çanakkale'nin tarım potansiyelinin yüksek olduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

"Üreticilerimizde ürünlerini bölgede çok iyi fiyatlarda pazarlama şansına sahip olacaklardır. Bizim burada yapmamız gereken şey daha kaliteli üretim yapmak, var olan standardı daha da yukarıya çekebilmek. Arazi tapulaştırması ve sulamaya önem vermek suretiyle verimlilik rakamlarını bu bölgede yukarıya çekmemiz lazım. Bunları yaptığımızda üreticilerimizin gelirlerini bir kaç kat artırmış olacağız."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.