Gıda Hattı

Tüketiciler Birliği, Halkı Elektrikte Tasarrufa Çağırıyor

11 Haziran 2007, 16:29
Paylaş

Tüketiciler Birliğince hazırlanan "Elektrik Raporu-Tasarruf Yöntemleri-Haklarımız" adlı rapor, birliğin Bayrampaşa'daki genel merkezinde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Burada konuşan Üstün Bol, yer altı ve yer üstü kaynaklarının hızla tükendiğini belirterek, "Küresel ısınma nedeniyle mavi gezegenimizin her an biraz daha solduğu bir zamanda yaşıyoruz" dedi. Bol, kaynakların kontrolsüz tüketimi ve israf nedeniyle geleceğe daha kötü bir dünya bırakıldığını ifade ederek, "Bugüne kadar farkında olmadığımız küçük tasarruf yöntemleriyle hem ulusal ekonomiye katkı yapabilir, hem de bizden sonraki nesillere daha güzel ve yaşanabilir bir gezegen bırakabiliriz" diye konuştu.

Raporun, dünyada ve Türkiye'de elektrik enerjisi üretimi ve gelişiminin yanı sıra gündelik yaşamda elektrikli cihazların tasarruflu kullanılabilmesi için tüketicilerin yararlanacağı ipuçlarını içerdiğini aktaran Bol, raporda ayrıca tüketiciler ile enerji sağlayıcıları arasındaki sorunlara ve elektrik enerjisi kesintileri ve bunlara bağlı olarak tüketicilerin uğradığı zararların nasıl giderileceğine ilişkin hak arama yöntemlerine yer verildiğini söyledi.

Raporda önerilen tasarruf yöntemleriyle buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi gibi elektrikli cihazların kullanımında elektrik tüketiminin en aza inmesinin mümkün olduğunu belirten Bol, "Böylelikle hem ulusal ekonomi, hem de tüketici bakımından israfın önüne geçilecektir" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.