Gıda Hattı

Tüketici ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü Pektaş: "Bize hakkını arayan tüketici gerekiyo

8 Ocak 2007, 16:21
Paylaş

     Tüketici ve Rekabetin Korunması Genel Müdür ve Reklam Kurulu Başkanı Özcan Pektaş, tüketicilerin alışverişlerin ardından mutlaka fiş almaları gerektiğini belirterek, "Yağmurdan kaçarken doluya tutulmayın" uyarısında bulundu.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Reklam Kurulu'nun 2006 yılı raporunu açıklayan Pektaş, tüketicilere önemli uyarılarda bulundu.

 

Yaklaşan yeni yıl öncesi tüketicilere alışverişlerinin ardından mutlaka fiş veya fatura almaları uyarısında bulunan Pektaş, "Pazarlık yaparak fiş almazsanız şu kadar olur diyenlere inanmayın. Aldığınız malın özürlü çıkması durumunda tek dayanağınız fiş olacaktır. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmayın" dedi.

 

Konuşmasında, mağazaların uyguladığı indirimli satışlara da değinen Pektaş şunları kaydetti: "Yasaya göre indirimli satışlar noktasında uygulanması gereken kural, malın gerçek fiyatının yazılıp üzerinin çizilmesi ve altına indirimli fiyatının yazılması şeklindedir. Ama bazı üreticiler 100 YTL'lik malın gerçek fiyatını 150 YTL gösterip yüzde 50 indirimli fiyatını 75 YTL olarak göstermektedir. Oysa burada indirim oranı yüzde 25'tir. Bu noktada yasamızda bir boşluk vardı. Ýndirimli satışlarla ilgili olarak bir önerge ele alınmıştır. Yaz ve kış ayları indirim dönemi olarak öngörülmektedir. Yasaya uymayanlara para cezası uygulanacaktır. Ama yine de vatandaşlar indirimlere dikkat etsin."

 

Pektaş, konut alanlarada uyarılarda bulunarak, şunları kaydetti, "Yasada konutların teslim süreci 30 ayla sınırlandırılmıştır. 1 ay da opsiyon tanınmıştır. Tüketicilerin 31 ay içerisinde konutlarını teslim alamamaları durumunda bize başvurmaları gerekmektedir"

 

7.9 MÝLYON YTL PARA CEZASI

 

Reklam Kurulu'nun 2006 yılı raporunu da açıklayan Pektaş, 2006 yılında reklam verenlere ve mecra kuruluşlarına toplam 7.9 milyon YTL para cezası uygulandığını belirtti.

 

Para cezası uygulanan reklamların sektörel dağılımına bakıldığında ilk sırada sağlık sektörünün bulunduğunu ifade eden Pektaş, sağlık sektörünü gıda, turizm ve kişisel bakım/kozmetik sektörlerinin izlediğini sözlerine ekledi.

Paktaş, ayrıca, Reklam Kurulu'nun göreve başladığı 1996 yılından 2006 yılına kadar reklam verenlere 23.4 milyon YTL, mecra kuruluşlarına 11.1 milyon YTL ve reklam ajanslarına 12 bin YTL olmak üzere toplam 34.5 Milyon YTL para cezası uygulandığını kaydetti.

Pektaş, bir soru üzerine ise, kesilen cezaların tahsilatında bir sorun yaşanmadığını ve ceza tutarlarının tamamının hazineye aktarıldığını söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.