Gıda Hattı

TÜKÇEV'in ödülleri sahiplerini buluyor

6 Haziran 2008, 15:47
Paylaş

Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı’nın (TÜKÇEV) Türkiye’de çevre duyarlılığını arttırmak ve yaşanan çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla düzenlediği “İnsan ve Çevre” konulu fotoğraf yarışmasında dereceye girenler 7 Haziran’da ödüllerini alıyor.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun da katılacağı ve İstanbul Ceylan Intercontinental Otel’de düzenlenecek ödül töreni sonrasında, moderatörlüğünü TOBB-ETÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adem Şahin’in yapacağı, “Sivil Toplum Gözüyle Tüketici ve Çevre Bilinci Konferansı” düzenleniyor. Konferansta, son günlerde çok konuşulan ve Türkiye’nin imza koyacağını resmen açıkladığı Kyoto Protokolü konusunun ön plana çıkması bekleniyor. Geçtiğimiz aylarda, Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde bir ülke olarak, çevre ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesi ve bu nedenle Kyoto’yu imzalaması gerektiği yönündeki açıklamalarıyla gündeme gelen TÜKÇEV Başkanı Beyhan Aslan; “Bu karar, Türkiye’nin geleceği açısından alınmış çok önemli bir karardır” dedi.

Yarışmada dereceye giren fotoğraflar ve ödüller

Yarışmanın İnsan ve Çevre fotoğrafları kategorisinde Zaman Gazetesi Foto Muhabiri Ali Ünal’ın iklim değişikliğinin ülkemizde de büyük bir tehlike haline geldiğini gözler önüne seren, “Kuraklık Dağlara Doğru” eser birinci, Milliyet Gazetesi Foto Muhabiri Ercan Arslan’ın çarpık kentleşmenin doğurduğu sonuçları konu alan çalışması ikinci ve baz istasyonlarının geldiği duruma dikkatleri çeken “Palmiye üstü Baz İstasyonu” adlı fotoğrafıyla da Geçek Gazetesi Antalya Bürosunda Erdoğan Öztürk üçüncülüğe değer bulundu. Foto Röportaj Dalında; Afşin Elbistan Termik Santralinin, çevre halkına etkilerini konu alan Serbest Foto Muhabiri Baran Özdemir anlatımı birinci, Anadolu Ajansı’ndan Sinan Gül yaz ayları arkasından sahillerde bırakılanlar ile ikinci, ülke ekonomisine ve çevreye etkileri ile atık toplanma ve ayrıştırma sürencini ele alan OM Medya’dan Zeynep Bölükbaşı da üçüncü oldu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.