Gıda Hattı

TSE ile Şeker Kurumu iş birliği yapacak

14 Ocak 2015, 21:33
Paylaş
TSE ile Şeker Kurumu iş birliği yapacak

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile Şeker Kurumu arasında Ar-Ge alanında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında ihraç edilen şeker mamulleri ile kayıt dışı şüphesiyle Şeker Kurumu’na iletilen numunelerin analizi, üstün teknolojiyle donatılmış modern TSE laboratuvarlarında yapılacak.

TSE’nin Gebze’deki Kalite Kampüsü’nde basın toplantısı düzenleyen Marmara Bölge Koordinatörü Mehmet Hüsrev, protokolün, sektörün problemlerinin çözülebilmesi amacıyla iki kurum tarafından ortak yürütülecek Ar-Ge faaliyetlerini kapsadığını söyledi. Hüsrev, “Protokol ile Şeker Kurumu’nun laboratuvar hizmetlerinin düşük maliyet, yüksek kalite odaklı teşhislerini daha sağlıklı yapabilmek amacıyla şeffaf ve saydam şekilde laboratuvarlarımızı kullanıma açmış bulunmaktayız. Laboratuvarlarımızı bugüne kadar özel müteşebbise açtığımız gibi artık kamu kuruluşlarıyla da Ar-Ge odaklı paylaşmaya başlamış durumdayız.” dedi.

Şeker Kurumu Başkanı Hüsnü Tekin de, hava muhalefeti nedeniyle programa gönderdiği mesajda, şeker sektörünün 6 milyar liranın üzerinde üretim değerine sahip olduğunu belirterek, önemli sorunlardan biri olan kaçak ve kayıt dışılıkla mücadele konusunda TSE ile hareket edeceklerini kaydetti. Son iki yılda yerinde denetim sayısını arttırarak kayıt dışılığı önleme konusunda önemli mesafe kat ettiklerini belirten Tekin, şunları kaydetti:

“Kurumumuz TSE ile iş birliği sonucunda şeker sektöründe kayıt dışılığı minimize etmeyi amaçlamaktadır. İmzaladığımız protokolle artık kaçak ve kayıt dışı şüphesiyle kurumumuza ulaşan şeker ve şekerli mamullere ait numunelerin analizleri de yüksek kalite standardında gerçekleştirilecektir. Ar-Ge faaliyetleri açısından da son derece önemli olan bu protokolle şeker sektöründe usulsüz ithalat ve ihracatla kayıt dışılığın önüne geçilerek ülkemizin 2023 hedefine katkı sağlanması hedeflenmektedir.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.