Gıda Hattı

TSE: "Helal Gıda" 3-4 Aya Hazır

27 Ağustos 2007, 16:33
Paylaş

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Kenan Malatyalı, İslam ülkeleri ve Müslümanların yaşadığı ülkelere yönelik ihracatta, İslami usule uygun gıda tüketmek isteyenlerin ihtiyacını karşılamak amacıyla 2005 yılında başlattıkları ‘helal gıda’ çalışmalarının halen devam ettiğini belirterek, “Zannediyorum 3-4 aylık süre içinde biter” dedi.

Malatyalı, “Helal Gıda” konusunda yürüttükleri çalışmanın belgelendirme türüne henüz karar vermediklerini, “Helal Gıda” adı altında standart mı yoksa TSEK belgesi mi verecekleri konusundaki çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

Malatyalı, TSE’nin standardı bulunmayan konulardaki ürün ve hizmetler için adına TSEK denilen bir belgelendirme yaptığını anlatırken, bu belgenin de standarda yakın bir belgelendirme olduğuna dikkati çekti, “bunu kriterler belirlemek suretiyle yapıyoruz “ dedi.

Önlerindeki 3-4 aylık süre içerisinde ‘helal gıda’ konusunda ne tür bir belgelendirmeye gideceklerini görüşüp tartışacaklarını anlatan Malatyalı, “tam karar verilmedi ama büyük ihtimalle bu şekilde TSEK belgelendirmesi yapılabilir. Buna karar verilmesinin hemen ardından belgelendirme çalışmalarına başlayacağız” diye konuştu.

Söz konusu belgelendirmenin hem gıda sektöründe hem de restoran gibi hizmet veren işletmelere yönelik olacağını ifade eden Malatyalı, İslami usullere uygun gıda üretiminin nasıl olması gerektiği konusunda İlahiyat Fakültelerinde bu konuda ihtisas yapmış hocalardan yardım aldıklarını söyledi.

‘Zorunluluk kapsamında değil, isteyen alacak’

Belgelendirmenin zorunluluk kapsamında olmayacağını, isteyenin bu belgeyi alacağını belirten Malatyalı, belge alanların, almayanlara karşı rekabette eşitsizliğe neden olacağına ilişkin eleştirilere ise katılmadığını söyledi.

Bu konuda dünyadaki gelişmeleri takip ettiklerini ve iki mühendisin şu anda araştırmak yapmak üzere yurtdışında olduğunu belirten Malatyalı, dünyada “Helal Gıda” konusunda büyük bir pazar bulunduğunu, bu pazarın 500 milyar dolarlık bir büyüklükte olduğunu hesaplandığını belirtti.

Türkiye’nin bu çalışmayla birlikte bu pazardan önemli bir pay alabileceğini belirten Malatyalı, Kanada, Arjantin, Güney Afrika, Avusturalya, Yeni Zelanda, Singapur, İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde “Helal Gıda” belgeli ürünler bulunduğunu, TSE’nin belgelendirme yapmaya başladıktan sonra istenilmesi halinde yurtdışında da bu hizmeti vereceğini söyledi.

AB’den 2 milyar euroluk yardım

Avrupa Birliği (AB), çok yıllı mali çerçevede Türkiye'ye 2007 yılı için 497.4 milyon euro, 2008 yılı için 538.7 milyon euro ve 2009 yılı içinse 566.5 milyon euro mali yardım öngörüyor. Mali yardımların tutarı 2 milyar euroya ulaştı. Komisyon, 2007-2013 yılları arasında aday ülkelere yapacağı mali yardımların çerçevesini belirlemek üzere yeni bir düzenlemeye giderek ''Katılım Öncesi Mali Araç (IPA)'' olarak adlandırılan yeni bir düzenlemeye gitti. Düzenleme, aday ülkeleri tam üyeliğe hazırlamayı amaçlıyor. Devlet Planlama Teşkilatın’dan (DPT) edindiği bilgiye göre, Katılım Öncesi Mali Yardım çerçevesinde AB, kurumsal kapasitenin geliştirilmesi, bölgesel ve sınır ötesi işbirliği, bölgesel kalkınma, insan kaynaklarının geliştirilmesi ve kırsal kalkınma konularında mali yardım öngörüyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.