AramaArama
Gıda Hattı

TSE Başkanı: “Güçlü ülke, standartları belirleyen ülkedir”

9 Eylül 2021, 14:50
Paylaş
TSE Başkanı: “Güçlü ülke, standartları belirleyen ülkedir”

TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, güçlü ülkenin, standardı olan ve standartları belirleyen ülke olduğunu belirterek, “Standardı belirleyen ticaretin kuralını yazar” dedi.

Bursa’da düzenlenen ‘Standartlara Yön Ver Semineri’nin açılışına, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin de katıldı.

“Standartlarla daha büyük kazanımlar elde ediliyor”

Konuşmasında TSE’nin 67 yıldır ülkenin rekabet gücünü artırdığını belirten Şahin, şunları söyledi:

“Türkiye sanayiinin gelişmesine yönelik faaliyetlerle piyasayı dengeliyoruz. TSE, güncel ihtiyaçlara karşılık hazırlanan standartlarla ürün ve hizmet şartlarının belirlenmesinde ekonomi için stratejik önemi haiz millî ve köklü bir kurumdur. Türkiye’yi dünyanın sayılı ekonomisi arasına taşıyan sanayici ve iş insanlarımızın standartlar konusunda göstereceği hassasiyetle daha büyük kazanımlar elde edeceği kanaatindeyiz. Üretimde, ticarette güçlü bir şekilde ayakta kalmak, iş hacimlerini büyütmek isteyen sanayicilerimizin standart hazırlama çalışmalarını yakından takip etmeleri lazım.

“Standardı belirleyen ticaretin kuralını yazar”

Türk markalarının hedeflerini sürdürülebilir şekilde gerçekleştirmek için ülkemizin uluslararası standartlarda söz sahipliğinin ve etkisinin olması büyük önem arz etmektedir. Biliyoruz ki, güçlü ülke, standardı olan, standartları belirleyen ülkedir. Standardı belirleyen, ticaretin kuralını yazar. İşte bu ve benzeri sebeplerle standartların hazırlandığı süreçlere dahil olmanın sanayicimize büyük katkılar sağlayacağı düşüncesindeyiz.

Sanayicilerin standart hazırlama çalışmalarının yapıldığı komitelerle yakın bir diyalog, etkileşim ve iş birliği içinde olmasını umuyoruz. Enstitümüzce koordine edilen ayna komitelerde standartlara katkı sunabilecek paydaşlar ile bir araya geliyor, ülkemizin ortak görüşünü oluşturmaya çalışıyoruz.”

Matlı’dan Helal Gıda Sertifikası vurgusu!

Bursa Ticaret Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı ise, “Hayatımızda helal gıda kavramı daha çok öne çıkmıştır. Helal sertifika süreçlerinde en önemli husus, sertifikayı verecek olan kurumun tarafsız, teknik ve teknolojik olarak üretime hakim olmasıdır. İş dünyası temsilcileri olarak bizlere düşen, diğer uluslararası kuruluşlara göre çok daha ağır kriterlere sahip olmasına rağmen, son derece güvenilir, saygın yerli ve milli, kendi kurumumuz olan TSE’yi tercih etmektedir. Biz de, kendi firmamızda uluslararası kuruluşlara göre sertifikalandırma süreçleri çok daha zor olduğu halde, TSE ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.