Gıda Hattı

Trump’ın şimşeklerini üzerine çeken DSÖ’de reform çağrısı!

26 Mayıs 2020, 17:44
Paylaş
Trump’ın şimşeklerini üzerine çeken DSÖ’de reform çağrısı!

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile video konferans yoluyla bir görüşme yapan AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Dünya Sağlık Örgütü’nü (WHO) işaret ederek, “bazı uluslararası kuruluşlarda reform yapılması” gerektiğini söyledi. DSÖ’den ise Japonya’nın koronavirüs salgınını kontrol altına alma çabalarına övgü, ülkede temel tedbirlerin sürmesi gerektiği uyarısı geldi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, video konferans yöntemiyle Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile görüştü.

“Koronavirüs aşısı, insanlığın ortak malı olmalı”

“AB-Japonya Liderler Buluşması” adıyla gerçekleştirilen görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Michel, “Görüşmemizden iki önemli mesaj çıkmıştır. İlki AB -Japon işbirliği çok güçlüdür. İkincisi de Covid-19 krizine karşı birlikte çok güçlü bir şekilde mücadele ettiğimizdir. Japonya ile aynı değerleri paylaşıyoruz. Çok yönlülük, hukukun üstünlüğü, demokrasi ve küresel sorunlara karşı küresel cevap verebilme kabiliyetimiz. Bugünkü ilk konumuz Covid-19 oldu. Bu konuda birlikte çalışma kararlılığımız sürecek. Özellikle de bir aşının geliştirilmesi konusunda. Bu aşının bulunması halinde bunun insanlığın ortak malı olması ve dünyadaki herkesin erişimine açık olması gerektiğinde Japonya ile mutabıkız” ifadelerini kullandı.

“WHO önemli ve çok boyutlu bir kurum”

Charles Michel, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün ayrıca bazı uluslararası organizasyonlarda reformlar yapılması konusundaki birlikte çalışma ihtiyacımızı konuşma imkanı bulduk. WHO önemli ve çok boyutlu kurumdur. Yaşadıklarımızdan sonra geleceğe dair dersler çıkarmamız için değerlendirme yapılması gerektiği görüşündeyiz.”

Birkaç hafta sonra gerçekleşmesi planlanan G7 Zirvesi hakkında da görüşme imkanı bulduklarını belirten Michel, Covid-19 salgını sonrasında yaşanan yalan haberler ve halkın üzerindeki olumsuz etkileriyle mücadele konusunun da ele alınan konular arasında yer aldığını bildirdi. Michel, AB’nin Japonya ile başta ikili ticari ilişkiler olmak üzere iklim alanında da ortak çalışmalar yürütülmesi konusunda hemfikir olduklarını kaydetti.

WHO'dan Japonya’ya övgü ve uyarı!

Bu arada, koronavirüs salgını nedeniyle ilan edilen olağanüstü halin (OHAL) dün itibariyle sona erdiği Japonya'ya Dünya Sağlık Örgütü'nden (WHO) övgü ve uyarı geldi.

Japonya'nın normalleşme kararının ardından Cenevre'de gazetecilere konuşan WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, ülkenin salgını önlemeye yönelik çabalarını başarı olarak nitelendirdi. Salgının zirve yaptığı dönemde Japonya’da günlük vaka sayısının ortalama 700 olduğunu hatırlatan Ghebreyesus, sayının an itibariyle ortalama 40'a düştüğüne dikkat çekti.

Japonya'daki ölü sayısının da minimumda tutulduğunu vurgulayan Ghebreyesus, bazı ciddi önlemler sona erse dahi vaka takibi ve sosyal izolasyon gibi temel tedbirlerin uygulanmaya devam etmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Yeni dalga konusunda uyardı

WHO Sağlık Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan da dünyanın ilk enfeksiyon dalgasının ortasında olduğunu hatırlattı. Yeni dalga ihtimaline dikkat çeken Ryan, ilerleyen aylarda dünyanın dört bir tarafında salgının etkisini artırma ihtimalinin bulunduğunu ifade etti.

koronavirüs

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, dün yaptığı açıklamada hükümetin OHAL'i ülke genelinde sonlandırma kararı aldığını açıklamıştı. Japonya'da bugüne dek 712'si karantina gemisi Diamond Princess'in yolcu ve mürettebatından olmak üzere 17 bin 344 kişi Covid-19'a yakalanmış, 864 kişi ise hayatını kaybetmişti.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.