Gıda Hattı

Trump’ın Golan Tepeleri imzasına Suriye’den tepki!

26 Mart 2019, 13:54
Paylaş
Trump’ın Golan Tepeleri imzasına Suriye’den tepki!

Suriye, ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri’ne dair kararının, uluslararası meşruiyete saygısızlık ve uluslararası topluma bir darbe olduğunu; bu kararı reddettiklerini duyurdu. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Walid Muallem, “Golan Tepeleri Suriye'nindir, Trump'ın kararı 'statüsünü' değiştirmez” dedi.

Suriye haber ajansı SANA, Suriye'nin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Walid Muallem’in ABD Başkanı Donald Trump’ın, İsrail’in işgal ederek egemenlik iddiasında bulunduğu Golan Tepeleri’ne dair kararına ilişkin açıklamalarına yer verdi.

“Trump’ın kararı Golan Tepeleri’ndeki statüyü değiştirmez”

Muallem, Trump’ın imzaladığı kararnamenin, Suriye toprağı olan Golan Tepeleri’ndeki statüyü değiştirmeyeceğini, bu bölgenin Suriye’nin, Suriye halkının olduğunu söyledi. Muallem, İsrail’in Golan Tepeleri işgalini ‘egemenlik’ olarak tanıyan ABD kararının, uluslararası meşruiyete saygısızlık ve uluslararası topluma bir darbe olduğunu belirtti.

Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini tanıyan kararı imzalamıştı

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Beyaz Saray’de yaptığı görüşmede, İsrail’in işgal altında tuttuğu Golan Tepeleri’nde İsrail’in egemenlik hakkının tanındığına ilişkin kararı imzalamıştı.

DHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.