Gıda Hattı

Trump biber gazını savundu: "Çocuklar canlı kalkan"

27 Kasım 2018, 19:15
Paylaş
Trump biber gazını savundu: "Çocuklar canlı kalkan"

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump, Meksika sınırından ülkesine geçmeye çalışan göçmenler üzerinde biber gazı kullanılmasını savundu.

ABD Başkanı Trump, Meksika sınırında biber gazı kullanılmasını savundu. Trump'a göre sınır görevlileri bazı kişilerce saldırıya uğradığı için biber gazı kullanılması gerekti. Trump yönetimi çeşitli taraflarca eleştirilirken Meksika hükumeti de ABD'den konu ile ilgili soruşturma başlatılmasını istedi.

Meksika'nın Jijuana bölgesinde göçmenlerin başlattığı yürüyüş sonucu Pazar günü bir arbede yaşanmış, yüzlerce göçmen iki ülkeyi ayıran sınır bariyerlerini aşmaya yeltenmişti. ABD gümrük ve sınır polisi, görevlilerin darp edildiğini ve taşlı saldırıya uğradığını raporlamıştı.

Amerikalı görevlilerin biber gazı kullandığı topluluk arasında kadınların ve çocukların da bulunması, dünyadan tepkileri de beraberinde getirmişti. Konuyla ilgili olarak Mississippi'de açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, sınır görevlilerinin gaz kullanmakta haklı olduklarını, kimsenin yasal yollar dışında ABD'ye giremeyeceğini söyledi. Kullanılan gazın çok güvenli ve çok küçük dozda olduğunu ifade eden Trump, bu sözleriyle de gazetecilerin tepkisini çekti.

"Kadın ve çocukları kalkan olarak kullanıyorlar"

Diğer yandan, İç Güvenlik Danışmanı Kirstjen Nielsen de gaz kullanımını savunarak bunun bir meşru müdafaa davranışı olduğunu ifade etti. Ancak Meksika Dışişleri Bakanlığı ABD'ye diplomatik nota göndererek bu silahların kullanımı konusunda endişelerini dile getirdi ve soruşturma talep etti.

ABD Başkanı Trump açıklamasında olay mahallinde çocukların bulunmasını sorgulayarak bir kısım göçmenin sığınma şansını artırmak için çocuk getirdiğini söyledi. Nielsen de aynı şekilde, gösteriyi düzenleyenlerin kadın ve çocukları kalkan olarak kullanmak amacıyla getirdiklerini yineledi.

Son haftalarda ABD Meksika sınırına 7.500 göçmen geldi. Çoğu Honduras, Guatemala, El Salvador gibi ülkelerden olan göçmenler, ülkelerindeki şiddetten kaçtıklarını, kendileri ve aileleri için daha iyi bir yaşam imkanı aradıklarını dile getirdiler.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.