Gıda Hattı

Travmatik beyin hasarı sonrası hasarlı hücreler haritalandı!

21 Haziran 2022, 09:02
Paylaş
Travmatik beyin hasarı sonrası hasarlı hücreler haritalandı!

Bilim insanları, beynin bir kısmındaki bir hasarın tüm beyindeki sinir hücreleri arasındaki bağlantıları değiştirdiğini keşfettiler.

Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl yaklaşık iki milyon Amerikalı travmatik beyin hasarı (TBI) yaşıyor. Hayatta kalanlar yaşam boyu fiziksel, bilişsel ve duygusal engellerle yaşayabilirler. Şu anda, travmatik beyin hasarının herhangi bir tedavisi bulunmuyor.

Yeni çalışmada araştırmacılar, biyolojik numuneleri şeffaf hale getirmek için çözücüler kullanan yeni bir süreci geliştirdiler. İşlem, lazerlerle aydınlatılabilen ve özel mikroskoplarla 3D olarak görüntülenebilen, tamamen bozulmamış bir beyin oluşturuyor.

Gelişmiş beyin temizleme süreçleriyle, ekip tüm beyindeki nöral bağlantıların haritasını çıkardı. Araştırmacılar, inhibitör nöronlarla olan bağlantılara odaklandılar. Çünkü bu nöronlar bir beyin hasarından sonra ölmeye karşı son derece savunmasız.

Hasarlı hipokampusa yeni nöronlar nakledildi!

Ekip önce öğrenme ve hafızadan sorumlu bir beyin bölgesi olan hipokampusa baktı. Ardından, hipokampus ile birlikte çalışan bir beyin bölgesi olan prefrontal korteksi araştırdılar. Her iki durumda da görüntüleme, inhibitör nöronların TBI'dan sonra komşu sinir hücrelerinden çok daha fazla bağlantı kazandığını, ancak beynin geri kalanından koptuğunu gösterdi.

Bulgular, şaşırtıcı bir şekilde uzaktaki sinir hücrelerinin uzun projeksiyonlarının hasarlı beyinde hala mevcut olduğunu ortaya çıkardı. Ancak artık inhibitör nöronlarla bağlantı kurmadıklarını gösterdi.

Araştırmacılar daha sonra, engelleyici nöronların uzak beyin bölgeleriyle yeniden bağlanmasının mümkün olup olmadığını belirlemek istediler. Bunu bulmak için hasarlı hipokampusa yeni internöronlar nakletti.

Ekibin internöron transplantasyonunun TBI'lı farelerde hafızayı iyileştirebileceğini ve nöbetleri durdurabileceğini gösteren daha önceki araştırmasına dayanarak bağlantılarını haritaladı.

Yeni nöronlar, beynin her yerinden uygun bağlantılar aldı. Bu, yaralı beyni kayıp bağlantıları kendi başına onarmaya ikna etmenin mümkün olabileceği anlamına geliyor.

Ancak nakledilen internöronların hasarlı beyin devrelerine nasıl entegre olduğunu öğrenmenin, bu hücreleri beyin onarımı için gelecekteki herhangi bir girişim için gerekli olup olmadığı hala araştırılıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.