Gıda Hattı

Trakyabirlik, ayçiçeği alımı için avans fiyat açıkladı

25 Ağustos 2020, 14:03
Paylaş
Trakyabirlik, ayçiçeği alımı için avans fiyat açıkladı

Trakya Birlik, 2020 yılı avans ödemesini yüzde 40 yağ oranı ürün için 3.240 TL/Ton olarak belirledi.

Türkiye’de üretilen yağlık ayçiçeğinin yüzde 20-30 orandaki bölümünü satın alan Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakyabirlik), ayçiçeği avans ödemesi fiyatını açıkladı.

Yağlık ayçiçeği üretiminde 200 bin ton düşüş bekleniyor

Trakyabirlik’ten yapılan açıklamada, Yağlık Ayçiçeğiğinin, Türkiye bitkisel yağ tüketiminde %80-85 civarında payı ve %50’lere varan yüksek yağ oranı ile ülkemizde üretimi gerçekleştirilen stratejik öneme sahip tarımsal ürünlerin başında geldiğine dikkat çekildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Dünyada yaşanan pandemi süreci gıda arz güvenliğini tüm ülkeler için bir kez daha hayati bir noktaya taşımış bulunmaktadır. Küresel boyutta yaşanan bu gelişmelerin ışığında ülkemiz için bu denli öneme sahip yağlık ayçiçeği üretiminin 2020/2021 üretim sezonunda bir önceki sezona göre yaklaşık 200.000 ton azalışla 1.250.000 - 1.300.000 ton seviyesinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Ülke ihtiyacının kendi kendine yeter seviyede karşılanabilmesi için üretimin 2.500.000 ton seviyesine ulaştırılması gerekmektedir.

Ayçiçek ürün fiyatlarının belirlenmesinde Temmuz ayının son günlerine kadar gerek üretim maliyetleri gerekse parite etkisi de göz önüne alınarak üreticilerimizin büyük bir kesiminde 3.-TL/Kg. seviyesindeki fiyatın memnuniyet yaratacağı da müşahede edilmiştir. Bu beklentiye ek olarak Tarım Bakanımız Sn. Bekir PAKDEMİRLİ’nin Tekirdağ ziyaretleri esnasında verdikleri müjdeyle Hükümetimizce ton başına 400.-TL olan desteğin 500.-TL’ye yükseltilmesi beklenen fiyat seviyelerini daha da anlamlı ve üretimi destekleyici kılmıştır.

Trakyabirlik alımlar için avans fiyatını açıkladı

Bu çerçevede oluşan piyasa koşulları çerçevesinde 2020/2021 sezonunda üretici ortaklarımıza %40 yağlı baz ürün için 3.240,00 TL/Ton avans ödemesinde bulunulması karar altına alınmış olup, uluslararası sözleşme oranı olan %44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için avans tutarı 3.434,40 TL/Ton, %50 yağlı ürün için avans tutarı 3.726,00 TL/Ton olarak uygulanacaktır. %40 yağlı baz ürün üzerinden her %1 ilave yağ oranı için %1,5 oranında 48,6TL/Tona tekabül eden yağ primi ödenecektir.

Yukarıda sayılan parametrelerde üretici ortaklarımızın lehine olabilecek olası gelişmeler ışığında “Ön Alım Fiyatı”  belirlenerek ilan edilecek ve bu suretle alım fiyatımız kesinleştirilecektir.

Ayçiçeği hasadı Ağustos ayında başladı

Birliğimiz faaliyet bölgesinde ayçiçeği hasadı Ağustos ayının ilk haftasında başlamış olup, Kooperatiflerimizde hasat günden güne yoğunlaşmaktadır. Birliğimize bağlı 48 kooperatifimize ait 103 alım merkezi ve iki fabrikamızda bugüne kadar toplam 61.796 ton ayçiçeği mübayaası gerçekleştirilmiştir.

Yıllara göre değişiklik göstermekle beraber Ülkemizde üretilen yağlık ayçiçeği ürününün % 20-30 orandaki bölümü Birliğimizce mübayaa edilmektedir.

Ham yağ oranına göre yapılan alımlarda % 41 ve üzeri yağ oranı çıkan ürünler yüksek yağ oranlı ürün olarak değerlendirilecek olup, her bir yüzde puan artışı için %40 standart yağ oranlı ürün fiyatına % 1,5 oranında prim uygulanacaktır.

Birliğimiz tarafından 2020/2021 üretim sezonunda üretici ortaklarından 300 bin ton seviyesinde ürün mübayaası yapılacağı beklenmekte olup,  ürün bedeli ödemeleri teslimat tarihlerine göre belirlenecek ödeme süreleri çerçevesinde bağlı kooperatiflerimiz vasıtasıyla gerçekleştirilecektir.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.