Gıda Hattı

Trafikte kadın sürücülere mi erkeklere mi güveniyorsunuz?

4 Kasım 2016, 16:38
Paylaş
Trafikte kadın sürücülere mi erkeklere mi güveniyorsunuz?

Avrupa Birliği Ulaştırma Komisyoneri Violeta Bulc, Avrupa’daki trafik kazalarına bağlı ölüm sorunuyla ilgili bir açıklama yaptı. Bulc’a göre kadın sürücüler trafikte erkeklerden daha iyi.

Bulc, “kadın sürücüler araçları konusunda daha dikkatli. Ayrıca araç kullanma konusunda daha iyi bir karneye sahipler. Belki de bununla ilgili doğru bir analiz yapmamız gerekiyor.”

Ulaştırma konusunun AB üyesi 28 ülkede ne durumda olduğuna dair yıllık istatistikleri sunan Bulc, önemli tespitler yaptı.

2014’e kıyasla 2015 yılında Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan trafik kazasına bağlı ölümlerin sayısı arttı. Bu artış çok fazla olmamasına karşın, Komisyon kazaların azaltılması hedefinden uzaklaşıldığı için tepki gösterdi. Bulc’a a göre ise durum endişe verici.

Avrupa Birliği, 2010 yılındaki trafik kazalarına bağlı ölüm sayısını 2020 itibariyle yarıya düşürmek istiyor.

2010 yılında AB’deki trafik kazalarına bağlı ölüm sayısı 31.400’dü. 2015 yılına gelindiğinde bu oran 26.000’e düştü. 2020 hedefinin yakalanması için çalışmaların devam etmesi gerekiyor.

trafik-surucu-gidahatti-2Avrupa Ulaştırma Konseyi araştırma sonucu

2015 yılında Avrupa Ulaştırma Güvenliği Konseyi tarafından bir araştırma yapıldı.

Bu çalışmaya göre trafik ölümlerinin çok büyük bir bölümüne genç erkek sürücüler yol açıyor.

Araştırmada şu ifade dikkat çekti: “Genç ve özellikle erkek sürücüler; kendileri, araçlarında yolcu olarak seyahat edenler ve trafikteki diğer bireyler için riske neden oluyor.”

2015 yılında, trafik nedenli ölüm ortalamasının en yüksek olduğu AB ülkesi olan Romanya’da trafik nedenli ölüm ortalaması bir milyon kişide 95 olarak gerçekleşti. AB ortalaması ise 1 milyon kişide 52.

trafik-surucu-gidahatti-2Türkiye trafik kazası verileri

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2015 yılında Türkiye’deki trafik nedenli ölüm oranı ise milyonda 95,6.

Bu oran, Türkiye İstatistik Kurumu sitesinden alınan verilerle hesaplandı. Türkiye nüfusu 31 Aralık 2015 tarihi itibarıyla 78.741.053 milyon kişi olarak belirlenmişti.

2015 yılında Türkiye’de trafik kazaları nedeniyle kaza yerinde ve 30 gün içinde kazaya bağlı nedenlerden hayatını kaybeden vatandaşların toplam sayısı ise 7.530'dü.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.