Gıda Hattı

Torosların suyu, KKTC tarımına da can verecek

9 Ağustos 2015, 11:46
Paylaş
Torosların suyu, KKTC tarımına da can verecek

“Asrın Projesi” olarak adlandırılan, Torosların suyunu Mersin Alaköprü’den Kuzey Kıbrıs’a ulaştıracak projede sona yaklaşıldı. Boru hattıyla KKTC’ye ulaştırılacak suyun yarısı içme suyu, yarısı da tarımsal sulamada kullanılacak.

Su Temini Projesi kapsamında, 80 kilometre deniz geçiş isale hattının son parçasının eklenmesi dolayısıyla, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile KKTC Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Önder Sennaroğlu’nun katılımıyla bir tören düzenlendi.

Konuşmasında dünyada bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Eroğlu, projenin önümüzdeki 50 yıl için KKTC’nin su sorununu çözeceğini söyledi.

29 Ekim’de açılacak projenin finansmanını Türkiye Cumhuriyeti’nin sağladığını vurgulayan Eroğlu, “Öz kaynaklarımızla yapıyoruz. Toplam maliyeti 1.6 milyar TL. Dünyada yeni bir teknoloji ile ilk defa yaptığımız bir proje, Su ile birlikte müzakerelerde KKTC’nin eli de güçlenecek” dedi.

75 milyon metreküp suyun yarısının içme suyu olarak kullanılacağını belirten Eroğlu, “Gerisi sulamada kullanılacak. Kıbrıs’ı bir gıda üretim ve ihracat üssü halinde getirmek istiyoruz. Bu büyük bir kalkınma projesi. Kıbrıs bizim için çok önemli. KKTC bu topraklarda ilelebet hür bir şekilde yaşayacak. Türkiye’den gelen bu su da Kuzey Kıbrıs’ın can suyu olacak” diye konuştu.

Eroğlu, suyun 29 Ekim’de Lefkoşa’ya ulaşabileceğini, açılışı da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yapacağını açıkladı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.