Gıda Hattı

Toprak Mahsülleri Ofisi'nden un açıklaması: Endişeye gerek yok

24 Kasım 2021, 15:47
Paylaş
Toprak Mahsülleri Ofisi'nden un açıklaması: Endişeye gerek yok
Toprak Mahsülleri Ofisi'nden (TMO) yapılan açıklamada, "Un arzı konusunda endişeye gerek yok" denildi.

TMO'dan yapılan yazılı açıklamada, piyasaya un arzı konusunda endişeye gerek olmadığı belirtildi. Açıklamada şöyle söylendi:

"Son günlerde hububat ve un piyasalarında yaşanan fiyat artışlarına yönelik kamuoyunu yanıltıcı değerlendirilmeler yapıldığı gözlemlenmektedir.

Toprak Mahsulleri Ofisi, hasat başından bu yana kuraklık ilk sırada olmak üzere gerek iç gerekse dış piyasada bulunan gelişmeleri yakından takip etmiş, gerekli olan tedbirleri ivedilikle hayata geçirmiştir.

Öncelikle artan ham madde fiyatlarının et, süt ve yem üreticilerimizin maliyetleri üstündeki olumsuz etkisini hafifletmek üzere Yem Regülasyon Çalışması başlatılmış, TMO stoklarındaki hububat, ekonomik fiyatlarla hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize, kanatlı entegre tesislerine ve yem sanayimize yönelik satışa sunulmuştur.

Bu süre zarfında satışa açtığımız 2,6 milyon ton hububat ile yem sektörü ile iştigal eden üreticilerimizin üzerinde oluşacak 2 Milyar TL ilave yükün önüne geçilmiştir.

Eylül ayı itibarıyla uygulamaya soktuğumuz bir diğer önemli politika Un Regülasyon Çalışmasıdır. Geçtiğimiz sene de başarıyla uyguladığımız bu çalışmayla TMO stoklarındaki ekmeklik buğdayın, un fiyatlarını makul düzeyde tutacak şekilde satışına başlanmış, ekmeğin ham maddesi olan unun ekonomik fiyatlarla fırıncı esnafımıza ulaşması için çalışmalar devreye alınmıştır.

Kasım ayında satışlara başvuran firmaların buğday ihtiyacını azami ölçüde karşılamak için toplam 516 bin ton ekmeklik buğday satışa açılmıştır. Satış teslimatları devam etmektedir.

Çalışma kapsamında satışa açtığımız ekmeklik buğdaylar, satışlarımıza başvuran tüm un şirketlerine taahhütleri oranında tahsis edilmekte olup kuruluşumuz satışlarına başvuran 380’in üstündeki un fabrikasının taahhüt ettiği fiyatların tamamı peşin, çuval başına 185-200 TL arasında seyretmekte olup un fabrikaları bu fiyatlardan fırıncılara yapmış oldukları satış faturalarını kuruluşumuza ibraz etmektedir.

TMO 5 aylık kısa bir sürede 4 milyon tona yakın hububatı piyasaya arz etmiş olup stoklarını takviyeye ve satışlarına tüm hızıyla devam etmektedir.

TMO olarak un sanayimiz ile işbirliği içinde çalıştığımızı ve silolarımızdan çıkan ürünlerin fırınlara satışına kadar tüm kademeleri yakın takipte olacağımızı, ürün temininin kesintisiz devam ettiğini ve piyasaya un arzı konusunda herhangi bir endişeye gerek olmadığının altını bir kez daha çizmek isteriz.

Piyasalar TMO tarafından anlık olarak takip edilmekte olup gerekmesi halinde ilave tedbirler de alınabilecektir. Halkımızca son zamanlarda piyasada yer alan spekülatif haberlere itibar edilmemesini rica ederiz."

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.