AramaArama
Gıda Hattı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) çekirdeksiz kuru üzüm fiyatı kaç TL?

7 Eylül 2021, 17:38
Paylaş
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) çekirdeksiz kuru üzüm fiyatı kaç TL?
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) çekirdeksiz kuru üzüm fiyatı kaç TL? Toprak Mahsulleri Ofisi, 2021 çekirdeksiz kuru üzüm alım fiyatlarını; Bandırmalı çekirdeksiz kuru üzüm 10 numara için 14 lira, 9 numara için 13 lira, 8 numara için 12.50 lira, 7 numara için 12 lira olarak açıkladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) çekirdeksiz kuru üzüm fiyatı kaç TL? Toprak Mahsulleri Ofisi, 2021 çekirdeksiz kuru üzüm alım fiyatlarını; Bandırmalı çekirdeksiz kuru üzüm 10 numara için 14 lira, 9 numara için 13 lira, 8 numara için 12.50 lira, 7 numara için 12 lira olarak açıkladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) de, bir süredir üretici ve ihracatçının merakla beklediği 2021 yılı çekirdeksiz kuru üzüm alım maliyetlerinı açıkladı.

TMO’nun ana görevinin hububat ve bakliyat sektöründe düzenleyici tedbirler almak, gerektiğinde Cumhurbaşkanı kararı ile diğer tarım ürünleri ile ilgili verilecek görevleri yürütmek olduğunun altı çizilen açıklamada, şöyle söylendi:

“TMO, 2021 senesinde hububat ve bakliyatta yaşanan kuraklığın etkisini en aza düşürmek ve arzın kesintiye uğramadan devam etmesini sağlamak amacı ile tüm olanaklarını seferber etmektedir.

Kurumumuz, hububat ve bakliyatta yürüttüğü yoğun faaliyetler yanında ihracatta ülkemizin lider olduğu ve önceden de görev verilen fındık, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incir piyasalarını da yakından takip etmektedir.

“Açıklanan fiyatlar, eşik fiyattır”

Kurumumuzca açıklanan alım maliyetleri ürünlerin bu maliyetlerin altında işlem görmesini engellemek amacı ile belirlenen bir eşik fiyattır. Alım maliyetleri belirlenirken üretim, tüketim, üretici maliyeti, geçen seneki fiyatlar, yurt içerisinde ve yurtdışı piyasalarındaki gelişmeler gibi pek çok faktör dikkate alınmaktadır.

Bu kapsamda, kuru kayısı ve kuru incir piyasaları yakından izlenmeye devam edilecektir. Kuru üzümde ise üreticilerimize referans fiyat olması amacı ile 2021 yılı TMO çekirdeksiz kuru üzüm alım maliyetleri kalitesine göre aşağıda açıklanmıştır.

Toprak Mahsulleri Ofisi

Alımlara 10 Eylül’de 8 noktada başlanacak

TMO’nun üreticilerce arz edilecek kuru üzümün tamamını alabilecek şekilde tüm hazırlıklarını yapmış olduğu belirtilen açıklamada, 10 Eylül’den itibaren Manisa, Alaşehir, Buldan, Sarıgöl, Salihli, Turgutlu, Gölmarmara ve Saruhanlı dahil olmak üzere toplam 8 noktada alımlara başlanacağı bildirildi.

Ürün bedeli ödemeleri ürün tesliminden sonra en geç 21 gün içinde üreticilerin banka hesabına aktarılacak.

Üretimin yoğun olduğu Salihli (Gaziler Mahallesi Garaj Caddesi No:114) ve Alaşehir (Killik Tariş Deposu-Jandarma Yanı) alım noktalarında, bu sene ilk kez modern depolama tekniğine uygun, otomatik boşaltma ve kasalama sistemi ile alım yapılacak, bu noktalarda ürünler dökme olarak alınacak. Diğer alım noktalarındaki alımlar ise çuvallı olarak yapılacak.

Üreticilerin randevu almaları gerekmektedir

TMO’ya ürün teslim edecek üreticilerin, alım noktalarında herhangi bir güçlükle karşılaşmamaları için; Yeni tip corona virüs’ karşı önlemlerini muhakkak almaları, ÇKS bilgilerini güncellemeleri, Randevularını muhakkak almaları ve ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri, Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı ya da banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri gerekmektedir.

Üreticiler TMO işlemleri ile alakalı her çeşit bilgiyi TMO İzmir Şube Müdürlüğü (0232 464 79 51), TMO Denizli Şube Müdürlüğü (0258 371 2643) ve Alo Ürün Hattı’ndan [0 312 4163410 (8 hat)] alabilecekler.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.