Gıda Hattı

“Toplumu bilgilendirmeye devam edeceğiz”

27 Ocak 2011, 11:40
Paylaş
“Toplumu bilgilendirmeye devam edeceğiz”

Metin Yurdagül - MÜMSAD Başkanı

Ürünlerimizde trans yağ yoktur

MÜMSAD’ın margarinin bilimsel tanıtımı için 2007 yılında başlattığı çalışmalar “7 Gerçek” kampanyası ile devam ediyor.

Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) geçen yıl Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve TGDF işbirliğiyle düzenlediği “Bilinmeyen Yönleriyle Margarin ve Beslenmedeki Rolü Konferansı” ile başlattığı margarinin bilimsel tanıtımı çalışmalarına 2008 yılı başından itibaren “7 Gerçek” kampanyası ile devam etti.

Dergimize, 7 Gerçek kampanyasının ilk aşamasını değerlendiren MÜMSAD Başkanı Metin Yurdagül, kampanyanın tüketicinin margarin ile ilgili düşüncesinde olumlu değişikliklere yol açtığını, bilimsel veriler ışığında toplumu bilgilendirmeye devam edeceklerini söyledi. Yurdagül’ün açıklamaları şöyle:

Ürünlerimizde trans yağ yok

Önce, sanayimiz ile ilgili gurur duyduğumuz bir durumu bu fırsat ile söylemek istiyorum: Bugün, Türkiye’deki margarin sanayinin %92’sini oluşturan MÜMSAD üyesi firmalar birçok Avrupa ülkesinden de ilerde üretim teknolojilerine sahip ve bu teknolojilerle margarinlerde trans yağ oranı %1’in altına indirildi.

Türkiye’de, 2007 yılında hazırlanan Etiketleme Tebliği ile trans yağ oranı %1’in altında olan besinler, ‘trans yağ içermez’ olarak kabul edildi. Bu oran Avrupa ülkelerinde %1–2, Amerika’da ise %3,5’tur. Oysa üyelerimiz Unilever, Ülker, Marsan, Turyağ ve Küçükbay’ın ürettiği 17 değişik marka margarinlerin (Sana, Bizim, Teremyağ, Halk, Becel, Sabah, Yayla, Evin, Kalbim, Luna, Rama, Luna Tereyağötesi, Hüner, Luna Minerella, Becel Pro.activ, Kalbim Benecol, Orkide) trans yağ içeriği % 1’in altında olup, kâğıt ve kâse ambalajlarında “trans yağ yoktur” etiketi taşır.

“7 Gerçek” kampanyası?

Dünyada internet kullanımının, dolayısıyla bilginin yayılma hızının artmasıyla tüketiciler, çok değişik kaynaklardan gelen ve doğruluğu sorgulanmayan bilgilere maruz kalmaya başladılar. Maalesef, dünya üzerinde 139 yıldır tüketilen margarin de bu bilgi bombardımanından ve “doğru zannedilen yanlışlardan” en çok etkilenen gıdalardan biri oldu. Margarin hakkında son dönemde oluşmuş yanlışları düzeltmek ve önyargıları doğrulara dönüştürmek üzere MÜMSAD olarak 2008 başında “Margarin Hakkında 7 Gerçek Kampanyası”nı planladık.

Kampanyamızın ilk bölümünde TV reklamları ve basın ilanları yayınladık. Başta medya olmak üzere kamuoyunun fikir önderleri ve medikal çevrelerle bir araya geldiğimiz bilgilendirme toplantıları düzenledik. Bir yandan da www.7gercek.com sitesini açarak, sitemiz üzerinden insanlarla bire bir ilişki içinde olduk.

Yanlış bilinenler-doğrular

Yıllardan beri ambalajlarında’’Bitkisel Margarin’’ yazılmasına rağmen önemli bir tüketici kitlesi margarinin hayvansal yağlardan üretildiğini zannediyor. Oysa margarin tamamen bitkisel yağlardan üretilmektedir.

Aynı şekilde margarinin kolesterol içerdiğine dair yanlış bir bilgi de bulunmaktadır, ancak margarin tamamen bitkisel yağlardan üretildiği ve hiçbir bitkisel besinde kolesterol bulunmadığı için margarin de kesinlikle kolesterol içermez.

Yine margarinin vücut için gerekli yağları içermediği söylenmektedir. Oysa bilim göstermektedir ki sağlıklı ve dengeli beslenme için çeşitlilik önemlidir ve aynı durum yağ tüketimi için de geçerlidir. Margarin ayçiçeği, soya, palm gibi bitkisel yağların karışımından elde edildiği için vücuda gerekli bu yağ çeşitliğini de sağlamak için iyi bir alternatiftir.

Ayrıca margarinde vücut için çok önemli olan ve ancak dışarıdan alabildiğimiz Omega 3 ve Omega 6 gibi esansiyel yağlar ile A ve D vitamini gibi önemli vitaminler bulunur.

Bu bilgiler ışığında belirtebiliriz ki, margarin sağlıklı ve dengeli beslenme kuralları çerçevesinde tüketilebilecek bir yağ alternatifidir.

Margarin tüketimi ise, bilinenin aksine Avrupa ve Amerika’da Türkiye’dekinin çok üzerindedir. Örneğin kişi başı yıllık margarin tüketimi, İngiltere’de 8, Danimarka ve Hollanda’da18,  Belçika’da 26 kg iken Türkiye’de sadece 2,2 kg’dır.

Kampanyanın sonuçları

MÜMSAD olarak margarin hakkındaki asılsız itham ve karalamaların yerine bilimsel gerçekleri koyabilmek üzere yola çıktık.  Bizim için kampanyanın başarısı, bu bilimsel gerçekleri ne kadar anlatabildiğimizle ilgilidir. Tüketicilerimize 7 gerçek hakkında ne düşündüklerini kampanya öncesi ve sonrasında sorduk. Kampanya sonrası, tüketicilerin margarine ilişkin düşüncelerindeki değişiklikleri şöyle ifade edebilirim:

“Margarin kolesterol içermez” ifadesine katılım 13 puan yükseldi.  “Margarinde A ve D vitaminleri bulunur” ifadesine katılım 11 puan arttı. “Margarin beslenme çeşitliliğine katkı sağlar” ifadesine katılım 19 puan yükseldi. “Margarin Omega 3 ve Omega 6 yağları içerir” ifadesine katılım 13 puan yükseldi. “Margarin iyi bir enerji kaynağıdır” ifadesine katılım 19 puan arttı.

Bu sonuçlar bize gösteriyor ki, çok doğru bir adım attık. Aslında bu hiç bitmeyecek bir süreç ve biz herkese doğruları anlatmaya devam edeceğiz. Bu doğrultuda kampanyamızın ikinci aşamasını Kasım ve Aralık aylarında sürdürmeyi planlıyoruz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.