Gıda Hattı

Toplu taşımada kullanımı zorunlu oldu, maske satışlarına kolaylık geliyor!

4 Nisan 2020, 13:03
Paylaş
Toplu taşımada kullanımı zorunlu oldu, maske satışlarına kolaylık geliyor!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu getirilirken, İstanbul’da maskesi olmayan yolculara maske dağıtıldı. Maskelerin halkın daha kolay ulaşabileceği noktalarda satışı için çalışma yaptıklarını bildiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Vatandaşımız ekmeğini ya da sebzesini nereden alıyorsa ona yakın yerden bunlara daha rahat ulaşabilecek” dedi.

Koronavirüse karşı alınan önlemler çerçevesinde yeni kısıtlamalar ve yasaklar getirildi. Bu kapsamda otobüs, metro, metrobüs ve şehir hatları vapurları gibi toplu taşıma araçlarını kullanan yolculara da maske takma zorunluluğu getirildi.

İstanbul’da maskesi olmayanlara ücretsiz maske dağıtıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yetkilileri, bugünden itibaren otobüs, metro, metrobüs ve şehir hatları vapurlarına maskesi olmayan yolcuların alınmayacağını açıkladı. Açıklamada, “Değerli İstanbulluların bu hassas konuda duyarlı olacaklarına şüphemiz yoktur. İBB olarak aldığımız karar gereği metro, metrobüs ve şehir hatları vapurlarımızda 100 bin adet maske vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtılacaktır” denildi.

Koronavirüs tedbirleri anımsatıldı

Yüzünde maskesi olamayan kişiler şehir hatları vapuru, metro ve metrobüs istasyonları girişindeki bilet turnikelerinde güvenlik görevlileri tarafından maske takmadan toplu taşıma araçlarına binemeyecekleri konusunda uyarıldı. Maskesiz vatandaşlara güvenlik görevlileri ve otobüs şoförleri tarafından maske verildi.

Ayrıca toplu taşıma araçlarında, "Koronavirüs önlemleri kapsamında Cumhurbaşkanlığınca açıklanan karar gereği toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu getirilmiştir. Lütfen toplum sağlığı için kurallara uyalım" şeklinde uyarı yazılarının asılı olduğu görüldü.

Şehir hatları vapuru, metro ve metrobüs istasyonlarında da belirli aralıklarla yolcuların maske takması için uyarı anonsları yapıldı. Fakat tüm uyarılara rağmen bazı vatandaşların toplu taşıma aracına bindikten sonra maskesini çıkardığı görüldü.

Kocaeli’de toplu taşıma araçlarını kullananlara maske dağıtılıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de, otobüs ve tramvay kullanan vatandaşlara maske dağıtmaya başladı. Toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlara, 25 bin maske dağıtılacak.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşların maskesiz toplu taşıma araçlarına binmesinin yasaklanmasıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Ulaşımpark'a 25 bin adet maske teslim etti. Ulaşımpark şoförleri ile güvenlik görevlilerine teslim edilen maskeler, toplu taşıma araçlarına binen vatandaşlara dağıtılıyor. Görevliler ayrıca vatandaşları, toplu taşıma araçlarına maskesiz binemeyecekleri yönünde uyardı.

“Koronavirüs salgını ticaretimizi etkiledi”

Bu arada A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının sosyal hayatın yanında ticari hayatı da etkilediğine işaret ederek, “Bütün dünya gibi biz de bundan etkilendik, bizim ticaretimiz de etkilendi. Esasında böyle bir dönemde (Mart ayı) 13,4 milyar dolarlık ihracat yapmış olmak da büyük başarı, lütfen bunu göz ardı etmeyelim” diye konuştu.

İhracatın kesintiye uğramaması için başlattıkları temassız ihracat çalışmalarına ilişkin bilgi veren Pekcan, bu sistemle Habur Gümrük Kapısı'nda 1342 araçlık geçişe ulaştıklarını söyledi. Pekcan, şoför, konteyner veya dorse değişimine dayanan bu sistemi Kapıkule Gümrük Kapısı'nda da uyguladıklarını, böylece kapıda oluşan 50 kilometrelik tır kuyruğunu bitirdiklerini bildirdi.

Bakan Pekcan: “Maske ulaşılabilir olacak”

Reklam Kurulunun fahiş fiyat artışı yapan 198 firmaya 10 milyon lira ceza kestiğini de anımsatan Pekcan, şunları kaydetti:

“Bu firmaların 14 gün savunma süresi var. Reklam Kurulunun müşterek kararıyla savunmalarına bakılarak kesiliyor. Yani biz önümüze gelene ceza kesmiyoruz. Şu an yaklaşık 7 bin 400 firma daha inceleme altında, savunma istedik. Bunlarla ilgili de Reklam Kurulunun toplantısı 14 Nisan'da yapılacak. Tekrarlarlarsa 10 katına kadar ceza verme yetkimiz var. Biz yasal sınırlar içinde 10 bin liradan 104 bin liraya kadar ceza kesebiliyoruz.”

Türkiye'nin maske üreticisi ve ihracatçısı bir ülke olduğuna dikkati çeken Pekcan, “Bakanlığımızın maskelere yönelik bir çalışması var, halkın ulaşabilir olduğu noktalarda inşallah bunların satışını gerçekleştireceğiz. Vatandaşımız ekmeğini ya da sebzesini nereden alıyorsa ona yakın yerden bunlara daha rahat ulaşabilecek” diye konuştu.

DHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.