Gıda Hattı

Toplu taşıma araçları için maymun çiçeği virüsü uyarısı!

29 Mayıs 2022, 15:48
Paylaş
Toplu taşıma araçları için maymun çiçeği virüsü uyarısı!
Maymun çiçeği virüsünün dünya çapındaki hızlı ilerlemesi ile pandemi endişesi yaşanıyor. İngiliz uzmanlar maymun çiçeği virüsüyle ilgili merak edilen soruları cevapladı. Uçak, otobüs, tren gibi ulaşım araçlarında maymun çiçeği virüsüne karşı uyaran uzmanlar akıllara Covid-19 pandemisinde uygulanan sosyal mesafe geri döner mi sorusunu getirdi.

Son zamanlarda başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok bölgede ortaya çıkan maymun çiçeği salgını gittikçe yayılıyor. İlk defa Afrika'da ortaya çıkan ve son haftalarda Amerika, Avrupa ve Avustralya kıtasına da yayılan maymun çiçeği virüsü ile ilgili merak edilenleri İngiliz uzmanlar cevapladı.

Tüm dünyada 6,5 milyon insanın ölümüne sebep olan koronavirüsün ardından şimdi de maymun çiçeği virüsü endişesi yaşanıyor. Aslında senaryo çok tanıdık geliyor. Esrarengiz bir virüs yayılmaya başlıyor, halk panik halinde alarma geçiyor ve bilim insanları yanıtlar arıyor…

Bugüne kadar 20 ülkede görülen maymun çiçeği virüsü endişe yaratırken, bilim insanları merak edilen soruları cevapladı. Maymun çiçeği salgını pandemiye dönüşebilir mi? Yeni bir koronavirüs vakasıyla karşı karşıya mıyız? Ne kadar endişelenmeliyiz? En çok kim risk altında?

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı NHS’den uzmanlar merak edilen soruları cevapladı.

NHS, genel nüfus için riskin düşük olduğunu belirtti ancak, “İnsanlardan, vücutlarının herhangi bir yerinde lekeler, ülserler veya kabarcıklar gibi görünebilecek her türlü yeni döküntü veya lezyona karşı dikkatli olmalarını istiyoruz.” uyarısını yaptı.

Maymun çiçeği virüsünün özellikle bağışıklık sistemi güçsüz olan insanları etkilediğini belirten uzmanlar, çok yaşlı ve çok genç kesimi de ‘savunmasız’ grup olarak nitelendirdi.

Peki maymun çiçeği yeni koronavirüs olabilir mi? Uzmanlara göre, Covid-19’a neden olan virüs gibi, maymun çiçeği de hayvanlardan insanlara geçti. Fakat iki virüs arasında benzerlik gösteren tek nokta bu. Başlangıç ​​olarak, Covid’e neden olan virüs olan SARS-CoV-2 yeniydi. Hiç kimse, hiçbir yerde, buna karşı önceden bağışıklığa sahip değildi. Fakat maymun çiçeği virüsü yeni bir virüs değil. İlk olarak 1950’lerin sonlarında Danimarkalı bilim adamları tarafından, üzerinde çalıştıkları maymunlarda çiçek hastalığı benzeri bir hastalık geliştiğinde tespit edildi. Ancak virüsün ismine rağmen birincil taşıyıcılar maymunlar değil, fareler ve sincaplar gibi kemirgenlerin olduğu kanıtlandı.

Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır?

Maymun çiçeği virüsünün bir kemirgenin ısırması yoluyla veya veya virüsün sebep olduğu kan, vücut sıvıları veya derisindeki kabarcıklarla temas yoluyla insanlara bulaşabileceği belirtildi. Birisi enfekte olduğunda, yakın fiziksel temas yoluyla diğer insanlara virüsü bulaştırabileceği vurgulandı. Ayrıca, virüsün tükürükte bulunması nedeniyle öksürük veya hapşırma yoluyla yayıldığı açıklandı.

Peki maymun çiçeği virüsü cinsel yolla bulaşabilir mi? Bilim insanlarının açıklamalarına göre, yanıt kısaca hayır. Virüsün bulaşması için cinsel temas birinci yol olarak kabul edilmiyor. Örnek vermek gerekirse HIV gibi meni veya vajinal sıvılardan geçtiğine dair henüz bir kanıt bulunmuyor. Ancak cinsel ilişki sırasında ten tene temas, eşlerden birinde maymun çiçeği lezyonları varsa bulaşmaya sebep olabiliyor.

Maymun çiçeği virüsü semptomları neler?

Peki maymun çiçeği virüsü semptomları nedir? Maymun çiçeği virüsü başlangıçta grip benzeri bir etkiye sebep olur. Ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, sırt ağrısı, şişmiş lenf düğümleri (boyun, kasık veya kolların altında bulunan bezler) ve yorgunluk gibi belirtiler, en çok görülen belirtiler arasında yer alıyor. 1 ile 5 gün içinde, genellikle önce yüzde, sonra cinsel organlar da dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerine yayılan bir döküntüye sebep oluyor.

Döküntü suçiçeğine benziyor. Küçük, sıvı dolu kabarcıklara dönüşen kabarık noktalar olarak başlar. Bu kabarcıklar, sonunda düşen kabuklara dönüşüyor.

Maymun çiçeği virüsü nasıl tespit edilir? İyileşme süreci nasıl geçer?

Peki maymun çiçeği virüsü nasıl tespit edilir ve iyileşme süreci nasıl geçer?

Eğer bir kişinin maymun çiçeği olduğundan şüpheleniliyorsa, o kişiye tıpkı koronavirüs sürecindeki gibi PCR testi yapmak gerekir.  Spesifik bir tedavi olmamakla birlikte NHS tarafından şu anda semptomların hafif olması durumunda hastalara iyileşene kadar evde kalmalarını tavsiye ediliyor.

Hastalık daha ciddiyse, hastalara antiviral ilaçlar; çiçek hastalığı için tasarlanmış Tecovirimat ve Cidofovir dahil tedavi öneriliyor.

Maymun çiçeği virüsü öldürür mü?

Maymun çiçeğinin iki türü vardır ve dolaşımda olan Batı Afrika türünün öldürücülük oranı az olarak biliniyor. Orta Afrika veya Kongo Havzası varyantı daha tehlikeli olarak göze çarpıyor.

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, küçük çocuklar, hamile kadınlar ve yaşlılar hastalığı daha ağır geçiriyor.

Şiddetli maymun çiçeği zatürreye, ciddi bir akciğer rahatsızlığına ve sepsise, potansiyel olarak ölümcül bir bağışıklık sistemi reaksiyonuna, beynin şişmesine ve gözün önündeki şeffaf lens olan korneanın zarar görmesine bağlı olarak görme kaybına sebep olabiliyor.

Maymun çiçeği virüsü çocuklar için tehlikeli mi?

Çok kapsamlı bir bilgi olmamakla birlikte maymun çiçeği virüsünün çocuklar için daha tehlikeli olduğu belirtiliyor. Dünya Sağlık Örgütü, çocuklara virüs bulaşırsa, büyük olasılıkla daha az korunan bağışıklık sistemine zarar verebileceği için daha riskli olabileceğini belirtti. Ayrıca uzmanlar, Afrika’daki maymun çiçeği vakalarının en sık çocuklarda görüldüğünü söylerken, özellikle bölgede çocukların kemirgenlerle oyun oynaması sonucu bu durumun yaşandığı açıklandı.

Toplu ulaşım araçlarına sosyal mesafe mi gelecek?

Uçak, otobüs, tren gibi toplu ulaşım araçlarında maymun çiçeği virüsü kapmak mümkün mü?

Sorunun yanıtı evet. Uzmanlara göre, uçak veya otobüs gibi ulaşım araçlarında maymun çiçeği virüsü görülen bir kişinin hemen yanına oturmak veya bir metre yakının olmak, tıpkı koronavirüste olduğu gibi bir bireyi virüse orta derecede maruz kalma riskine sokacak senaryolar arasında bulunuyor. Fakat uzmanlar, 1 metre sınırı dışında yani uçakta üç sıra yanda veya arkada oturan kişilerin ‘düşük riskli’ olduğunu belirtti. Bu kişilere asemptomatik kaldıkları müddetçe herhangi bir önlem almalarının önerilmediği de duyurdu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.